
Výživa chovných sučiek a šteniatok: Starostlivosť o dojčiace šteniatka a prechod na pevnú stravu – II. časť
Výživa chovnej sučky a jej šteniatok je kľúčovým faktorom pri zaisťovaní ich zdravia a vitality. Dôležitú úlohu zohráva aj správna starostlivosť o mliečnu výživu a prechod na pevnú stravu. V tejto časti odborného článku sa zameriame na starostlivosť o dojčiace šteniatka, kŕmenie laktujúcej sučky, ako aj proces prechodu šteniat na pevnú stravu. V prvej časti sme si povedali o príprave matky na šteniatka.
Starostlivosť o dojčiace šteniatka
Krátko pred pôrodom začína sučka produkovať mlieko, ktoré je pre šteniatka kľúčové. V období okolo pôrodu je mlieko obzvlášť cenné a nazýva sa „kolostrum“. Toto mlieko je bohaté na vitamíny, stopové prvky ako železo a hlavne imunoglobulíny – protilátky, ktoré chránia šteniatka pred infekciami. Kolostrum je nevyhnutné pre správny vývoj imunitného systému šteniatok, preto je dôležité, aby sa im dostalo okamžite po narodení.
Šteniatka sú závislé na materskom mlieku, ktoré im poskytuje nielen výživu, ale aj ochranu pred patogénmi v ich okolí. Keďže črevná stena šteniatok je priepustná len počas prvých 24 hodín života, je nevyhnutné, aby sa im dostalo dostatočné množstvo kolostra práve v tejto dobe. Časový rámec pre prijatie tejto dôležitej zložky výživy je preto kľúčový.
Kŕmenie laktujúcej sučky
Počas dojčenia sučka zvýši svoju energetickú potrebu, ktorá môže byť až štvornásobná oproti normálnej. Sučka s hmotnosťou 30 kg a ôsmimi šteniatkami môže denne vyprodukovať až 3 litre mlieka. Aby sa podporila tvorba mlieka, je dôležité zabezpečiť sučke dostatočnú výživu. Množstvo potravy by malo byť bohaté na bielkoviny, tuky a sacharidy, aby sa udržala jej energia a zabezpečil sa dostatočný prísun živín pre šteniatka.
Sučka by mala mať k dispozícii vysoko stráviteľné krmivo, ideálne pre šteňatá alebo veľmi aktívne psy, a čerstvú pitnú vodu. Množstvo vody, ktoré sučka potrebuje, sa môže pohybovať medzi 5 až 6 litrami denne v závislosti od jej veľkosti a počtu šteniat.
Pre zvýšenie energetického príjmu je možné sučke ponúknuť aj rôzne “chutné nápoje”, ako sú mäsový vývar alebo mlieko pre šteniatka. Tento prístup podporuje tvorbu mlieka a zlepšuje regeneráciu sučky po pôrode.
Výživa šteniat v prvých týždňoch života
Počas prvých dní života je materské mlieko jediným zdrojom výživy pre šteniatka. Ak je produkcia mlieka dostatočná, šteniatka by mala priberať na hmotnosti a do desiateho dňa života by mali zdvojnásobiť svoju pôrodnú hmotnosť. Dôležité je pravidelne vážiť šteniatka, aby sa zistilo, či pribúdajú na váhe podľa očakávaní.
Ak je vrh veľmi veľký alebo ak sučka nemá dostatočnú produkciu mlieka, je potrebné začať s prikrmovaním. Na trhu sú dostupné kvalitné náhrady mlieka pre šteniatka, ktoré sú prispôsobené ich potrebám a jednoducho sa používajú. Kŕmenie čistým kozím alebo kravským mliekom však nie je odporúčané, pretože môže spôsobiť tráviace problémy a spomaliť rast.
Prechod na pevnú stravu
Okolo tretieho až štvrtého týždňa života začínajú šteniatka prejavovať záujem o pevné jedlo. Prvé pevné jedlo môže byť podávané vo forme kaše alebo tatranských guliek, ale stále by malo byť v súlade s potrebami šteniat. Kým materské mlieko stále zostáva hlavným zdrojom výživy, počas tohto obdobia je potrebné zavádzať vyváženú stravu, ktorá zodpovedá potrebám rastúcich šteniatok.
Na trhu sú dostupné špeciálne krmivá pre šteňatá, ktoré sú bohaté na živiny potrebné pre správny vývoj. Tieto produkty sú dostupné v rôznych formách – suché alebo mokré krmivo. Rovnako je dôležité dbať na hygienu pri príprave domácich kŕmnych dávok a zabezpečiť ich vyváženosť.
Odstavenie šteniatok
Odstavenie šteniatok z materského mlieka je proces, ktorý sa začína v štvrtom alebo piatom týždni života. Počas tejto doby by mala sučka postupne prestať kŕmiť svoje šteniatka, aby sa mohla zotaviť a pripraviť na ďalší cyklus. Odstavenie by malo byť postupné, aby sa znížil stres pre šteniatka aj pre sučku.
Odstavenie sa vykonáva v niekoľkých fázach – najprv sa sučke obmedzí kŕmenie a šteniatkam sa začne podávať pevná strava. Tento proces by mal byť sledovaný, aby sa zabezpečilo, že šteniatka dostanú dostatok výživy a prejdú na pevnú stravu bez problémov.
Správna výživa chovnej sučky a jej šteniatok je kľúčová pre zdravý vývoj šteniat a regeneráciu sučky po pôrode. Rovnako je dôležité zabezpečiť kvalitnú starostlivosť o dojčiace šteniatka, zabezpečiť im dostatočný príjem kolostra a podporiť prechod na pevnú stravu v správnom čase. S tými správnymi krokmi a starostlivosťou sa chovateľ môže postarať o zdravie a pohodu svojej sučky aj jej šteniatok.