Výživa pre chovné sučky a šteniatka – I. časť

Príprava chovnej sučky

Chovná sučka je základom každého úspešného chovného zariadenia. Preto by mala byť vždy udržiavaná v najlepšom stave. To zahŕňa nielen vyváženú stravu a tréning prispôsobený jej potrebám, ale aj pravidelné zdravotné kontroly a posilňovacie očkovania.

Najdôležitejšia otázka týkajúca sa výživy pred párením znie: má sučka ideálnu hmotnosť? Pre účely chovu by sučky nemali mať nadváhu ani podváhu, pretože oboje môže negatívne ovplyvniť počet šteniatok.

Podváha

Vidíme to častejšie u sučiek, ktoré sa aktívne venujú športu (agility, flyball, dostihy chrtov). Aj keď veľmi „suchý“ stav môže zlepšiť výkonnosť pre šport, sučke by sa malo pred graviditou umožniť vytvoriť si minimálne rezervy. Na tento účel môžete buď použiť hotové jedlo s vysokým obsahom energie (napr. „High Energy“ suché krmivo), alebo pridať tuk/sacharidy do kŕmnej dávky, ktorú si sami pripravíte (napr. vaječné rezance uvarené namäkko s rozpusteným maslom).

Nadváha

Vidíme to častejšie u sučiek, ktoré sú často predvádzané. Hoci sa určitý stupeň nadváhy („výstavná kondícia“) javí ako zásadný pre úspech na výstave u niektorých plemien, sučke by sa pred chovom malo umožniť dosiahnuť normálny stav výživy. To jej uľahčí nielen pôrod, ale aj zníži záťaž pohybového aparátu počas tehotenstva. Takéto sučky by preto mali dočasne prejsť na nízkotučnú stravu. Môže to byť „light“ verzia bežného hotového jedla, alebo v prípade domácej kŕmnej dávky prechod na menej tučné mäso, menej tuku a znížený obsah sacharidov s mierne zvýšeným obsahom vlákniny.

Chovatelia často chcú urobiť viac pre zabezpečenie úspechu chovu a pýtajú sa na „živiny zvyšujúce plodnosť“. Odporúčanie podávať tyrozín sučkám počas hárania na zlepšenie správania pri párení a plodnosti počas ruje stále koluje v literatúre. Ako aminokyselina je tyrozín, okrem iného, zložkou určitých reprodukčne dôležitých mediátorových látok v tele.

Nemecká štúdia s 50 sučkami ukázala, že perorálne podanie tyrozínu na tretí až deviaty deň hárania nemalo žiadny vplyv na koncentrácie estradiolu u sučiek. Na rozdiel od predpokladov v odbornej literatúre nebolo možné ovplyvniť krvácanie počas ruje ani správanie pri párení.

Kŕmenie chovných psov

Chovné psy s „normálnym pracovným zaťažením“ nemajú žiadnu dodatočnú potrebu energie a živín. Odporúča sa vyvážená strava, ktorá zodpovedá potrebám psa a je prispôsobená úrovni aktivity psa – ako pre každého psa. Dodatočnú potrebu je potrebné kompenzovať len vtedy, keď je niekoľko párových misií týždenne, ale je to pravdepodobnejšie výsledkom zvýšeného množstva cvičenia, ktoré s tým môže byť spojené, a nie samotného párenia.

Menej je vlastne viac, pretože nadváha má spoľahlivý negatívny vplyv na úspešnosť párenia. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, ani prísun bielkovín, ktorý prevyšuje požiadavky, nezvýši libido ani mieru oplodnenia. Nutričné nedostatky (najmä kyselina linolová, esenciálne aminokyseliny, vitamíny A a E, zinok, jód a selén) môžu negatívne ovplyvniť kvalitu spermií. Na úspešnosť párenia môže mať vplyv aj kvalita podávaného krmiva, pretože ťažké kovy alebo iné znečisťujúce látky z krmiva (napr. mykotoxíny) môžu znižovať kvalitu semena. To platí aj pre niektoré antibiotiká (napr. tetracyklíny).
Ak je však zámerom zmeny kŕmneho režimu ovplyvniť plodnosť psa, účinky na kvalitu spermy sa prejavia až po dvoch až troch mesiacoch.

Pes a sučka

Niekedy sa objaví aj otázka „krmiva na zvýšenie potencie“ pre plemenného psa. V literatúre možno nájsť odporúčania na podávanie aminokyseliny tyrozín alebo aminokyselinovej zlúčeniny L-karnitín. Egyptská štúdia na 36 psoch zmiešaných plemien ukázala, že obidve zložky zrejme zvyšujú koncentráciu spermií, pohyblivosť a vitalitu (karnitín viac ako tyrozín), ako aj libido psov. Najväčšie zvýšenie všetkých meraných parametrov však bolo dosiahnuté priamou hormonálnou stimuláciou uvoľňovania testosterónu pomocou GnRH (gonadotropin releasing hormone).

Iná štúdia z roku 2013 popisuje pozitívne účinky kombinovaného prípravku vyrobeného z rôznych rastlinných zložiek (vrátane „koziej buriny“, Yucca schidigera a maca) na produkciu testosterónu a plodnosť u samcov psov vo veku od dvoch do siedmich rokov. Podobná štúdia dospela k porovnateľným záverom s pôvodne neplodnými psami, ktoré obsahovali doplnok maca, „zemný tŕň“, L-karnitín, zinok, beta-karotén, vitamín E a kyselinu listovú.

Existujú aj komerčné zmesi niektorých z vyššie uvedených zložiek. Takéto doplnkové krmivo určite nie je potrebné pre zdravého, inštinktívne sebavedomého psa. A pred ich podaním by ste mali mať vždy na pamäti, že – ak fungujú – zvyčajne fungujú tak, že zvyšujú hladinu testosterónu. A teda môžu mať nežiaduce účinky na správanie samca psa, ako je zvýšená vnútrodruhová agresivita alebo nadmerné značkovanie.

Výživa sučky po párení

Keď je sučka vyšľachtená, začína sa vzrušujúci čas čakania: Bola chovaná alebo nie? Praktické je, že v prvých piatich týždňoch tehotenstva nemusíte na kŕmení sučky nič meniť – môže sa kŕmiť ako obvykle, za predpokladu, že dostáva vyvážené krmivo, ktoré zodpovedá jej potrebám a je dokonalej kvality.

Energetické nároky gravidnej sučky

Týka sa to hotového jedla aj domácej nádielky. Ak si zostavujete krmivo pre svojho psa sami, mali by ste dať kŕmnu dávku skontrolovať odborníkovi (veterinár s doplnkovou kvalifikáciou „výživové poradenstvo pre malé zvieratá“ alebo odborník na výživu zvierat a dietetiku) najneskôr teraz.

Nedostatok energie alebo živín v tomto období je rovnako škodlivý ako nadmerná ponuka, pretože obe môžu negatívne ovplyvniť rast a prežitie embryí. V každom prípade je prírastok hmotnosti u psov s ideálnou hmotnosťou nežiaduci, pretože to môže viesť k problémom pri pôrode.

U niektorých plemien sa rázštepy podnebia častejšie vyskytujú u šteniatok. Zdá sa, že obzvlášť postihnuté sú brachycefalické plemená psov, ako sú mopslíci, boxerky, anglickí a francúzski buldočkovia. Ukázalo sa, že pri zvyšovaní dávky kyseliny listovej z 0,1 na 0,5 mg/kg telesnej hmotnosti sa riziko takéhoto poškodenia znižuje.

Od piateho týždňa tehotenstva by sa mala energetická dávka pomaly zvyšovať, pretože v tejto fáze sa plody a placenta výrazne zväčšujú. Zvyšujúce sa energetické požiadavky (asi 15 % navyše za týždeň) by sa však mali dosiahnuť prostredníctvom vyššej hustoty energie v kŕmnej dávke – nie zvýšením množstva kŕmnej dávky.

Energetické požiadavky sučky počas obdobia od piateho týždňa tehotenstva do pôrodu môžu dosiahnuť 1,5-násobok obvyklej hodnoty.

Výber správneho krmiva

Špeciálne šľachtiteľské krmivo alebo krmivo pre šteňatá sa hodí pre sučku počas tohto obdobia, pretože poskytuje dostatok energie, ako aj optimálny obsah bielkovín, tukov a sacharidov. Ak si kŕmnu dávku zostavujete sami, je vhodné pridať tuk a sacharidy do existujúceho receptu.

Mali by ste dbať na to, aby ste neprekrmovali bielkoviny (nad 25 % v sušine). Sučka sa môže stále kŕmiť dvakrát denne, pokiaľ je schopná zjesť potrebné množstvo. U malých a stredne veľkých plemien (vrátane veľkých vrhov) alebo u veľkých plemien môže byť potrebné kŕmiť trikrát až štyrikrát denne od ôsmeho týždňa tehotenstva, pretože veľkosť žalúdka môže byť teraz kvôli veľkosti vrhu veľmi obmedzená.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.

×