Zmena stravy psa

Dôvody na zmenu krmiva

Ak váš pes potrebuje zmeniť stravu z dôvodu veku alebo zdravotných dôvodov, treba to robiť postupne počas niekoľkých dní. Pes, na rozdiel od nás, nepotrebuje takmer žiadnu pestrosť stravy. Ak má rád určitú potravu a dobre ju znáša, nie je nič zlé na jej trvalom požívaní. Avšak v živote psa sú chvíle, keď je zmena potravy nevyhnutná.

Na jednej strane to môže súvisieť s vekom. Vysokokvalitné krmivo pre psov je navrhnuté tak, aby bolo ideálne pre šteňatá, dospelých psov a seniorov. V súlade s tým sa odporúča zmena krmiva pri každom prechode. Na zmenu krmiva môžu byť aj zdravotné dôvody, napríklad ak je pes príliš tučný, má črevné problémy alebo trpí alergiou. Môžete tiež chcieť urobiť zmenu kvôli nedostatočnej kvalite jeho súčasného krmiva alebo môžete premýšľať o prechode zo suchého na mokré jedlo. V každom prípade by sa výmena jedla mala vykonávať pomaly, aby sa minimalizovali vedľajšie účinky.

Ako dlho trvá zmena krmiva?

Zmena jedla by nemala nastať zo dňa na deň. To by mohlo viesť k preťaženiu črevnej flóry psa, čo môže mať za následok hnačku a plynatosť. Aby sa tomu čo najviac zabránilo, výmena krmiva by sa mala vykonávať postupne počas niekoľkých dní. Odporúča sa vyčleniť na prechod aspoň štyri dni. Prvý deň by mal podiel nového jedla predstavovať približne štvrtinu, na druhý deň polovicu, na tretí deň tri štvrtiny a na štvrtý deň je prechod hotový. Ak viete, že váš pes má citlivý žalúdok alebo si všimnete, že sa objavujú problémy, mali by ste prechodnú fázu predĺžiť na týždeň alebo viac.

Vedľajšie účinky pri zmene krmiva

Aj keď sa zmena krmiva uskutoční počas dlhšieho obdobia, vedľajšie účinky nie sú vylúčené. Najčastejšie sa môžu objaviť žalúdočné problémy, hnačka a nadúvanie. Tieto príznaky obvykle ustúpia do týždňa. Ak problémy pretrvávajú, je lepšie navštíviť veterinára alebo meniť krmivo ešte pomalšie. Môže sa stať, že váš pes nové krmivo neznáša, pretože obsahuje zložky, ktoré spôsobujú alergiu. V takom prípade by ste mali vyskúšať inú značku krmiva. Avšak, nevyberajte neustále nové druhy krmiva len preto, že si myslíte, že váš pes potrebuje rozmanitosť! Tráviaci trakt sa musí zakaždým prispôsobiť, aby mohol optimálne spracovať živiny.

Zmena krmiva u šteniatok

Prvá zmena krmiva sa zvyčajne uskutoční okolo štvrtého týždňa života, takže väčšina majiteľov psov s tým nemá nič spoločné. Keď chovateľ zistí, že šteniatka prejavujú záujem o obsah misky svojej matky, začne proces odvykania od materského mlieka. Od tejto chvíle sa začína prikrmovanie a postupný prechod na pevnú stravu. BELCANDO ponúka špeciálne suché krmivo pre toto prechodné obdobie. BELCANDO Granula-Start sa skladá z malých kúskov, ktoré sa môžu zmiešať s BELCANDO mliekom pre šteniatka alebo s vodou a vytvoriť kašu. Postupne sa môže podiel tekutiny znižovať, až sa prejde na bežné krmivo pre šteniatka BELCANDO Puppy Gravy. Aj v tomto prípade by mala byť zmena postupná krok po kroku. U menších plemien sa krmivo pre šteniatka podáva do približne 12 mesiacov veku, kedy je čas na prechod na krmivo pre dospelých psov. U stredných a väčších plemien sa odporúča postupný prechod na krmivo pre juniorov počas štvrtého mesiaca života. Po dosiahnutí dospelosti sa znovu prechádza na krmivo pre dospelých psov.

Zmena krmiva zo zdravotných dôvodov

Aj keď nejde priamo o chorobu, pri nadváhe by ste mali zistiť jej príčinu. Možno je denná dávka krmiva (a maškŕt!) v porovnaní so spotrebou energie príliš veľká a postačí ju znížiť. Nadváha môže súvisieť aj s vekom psa. V dôsledku nižšej aktivity a zníženej pohyblivosti hrubého čreva klesá energetická potreba mnohých starších psov. Preto sa odporúča prechod na krmivo pre seniorov. Nezávisle od veku sa môže u psov v každom období života objaviť neznášanlivosť alebo alergia na krmivo. Typické príznaky zahŕňajú kožné reakcie, lupiny, zvracanie a hnačku. V takýchto prípadoch by ste mali určite požiadať veterinára o pomoc. Spolu budete musieť identifikovať všetky zložky v krmive a maškrtách, ktoré spôsobujú problémy, a vylúčiť ich. Tento proces sa nazýva eliminačná diéta. Znamená to, že všetky doterajšie zložky sa nahradia úplne novými. Ak pes napríklad predtým konzumoval jedlo z hovädzieho mäsa, kuracieho mäsa, pšenice a mrkvy, jeho nový jedálniček by mohol obsahovať jahňacie mäso, konské mäso, ryžu a zemiaky. Pozitívne zmeny sa neobjavia okamžite, takže je potrebná trpezlivosť.

Mokré krmivo verzus suché krmivo

Väčšina majiteľov psov má jasnú predstavu o tom, či radšej kŕmiť mokrým alebo suchým krmivom. Niekedy sa však stane, že zmenia svoj názor alebo sa objavia dôvody na zmenu. To by mohol byť napríklad prípad, keď má pes problémy so zubami a suché krmivo dokáže jesť už len s námahou. Keďže tu nejde len o zmenu druhu alebo značky krmiva, ale aj o úplne odlišnú konzistenciu, prechod by mal byť veľmi pomalý. Doprajte si na to jeden až dva týždne a sledujte, či zmena krmiva prebieha uspokojivo z hľadiska konzistencie stolice, hnačky a nadúvania. Menšie vedľajšie účinky nie sú nezvyčajné, no mali by po čase ustúpiť.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.

×