
Zmena krmiva pre mladých psov – od detských tanierov až po menu pre dospelých
Zistite, kedy by ste mali zmeniť krmivo svojho mladého psa a aké faktory treba zvážiť pri výbere správneho krmiva. Postupný prechod pomáha predchádzať problémom.
Než sa nazdáte, roztomilé šteniatko sa zmenilo na chudého mladého psa a potom na mladého dospelého. Samozrejme, teraz sa pýtate, či a kedy by ste mu mali upraviť jedálniček. Váš štvornohý priateľ bol pravdepodobne kŕmený krmivom pre šteňatá alebo juniorov, ktoré je obzvlášť bohaté na energiu a živiny. Teraz, keď do značnej miery dokončil svoj rast, menia sa aj jeho požiadavky na jedlo.
Kedy prejsť na iné krmivo?
To závisí od veľkosti vášho mladého psa. Malé až stredne veľké plemená psov majú kratšiu, ale rýchlu rastovú fázu a zvyčajne dosahujú svoju geneticky predurčenú konečnú veľkosť v 10 – 12 mesiacoch. Psa s hmotnosťou v dospelosti nižšou ako 10 kg teda môžete prepnúť po 10. mesiaci veku a psov s hmotnosťou v dospelosti 15 – 25 kg vo veku jedného roka.
Iná situácia je však u veľkých a veľmi veľkých plemien psov alebo zmiešaných plemien. Veľké plemená psov (do 45 kg) potrebujú 15 mesiacov, obrie plemená (nad 45 kg) potrebujú na dokončenie rastu aspoň 18 mesiacov. Preto by títo štvornohí kamaráti mali dostávať špeciálne juniorské krmivo na dlhšiu dobu a až potom „prejsť“ na krmivo pre dospelých psov.
Ktoré jedlo?
Počas prvého roku života vášho psa ste vy a váš pes pravdepodobne prišli na to, ktoré krmivo pre psa vám vyhovuje najviac: suché krmivo, mokré krmivo, domáce kŕmne dávky alebo mix rôznych druhov krmiva. Mimochodom, väčšina majiteľov psov v Nemecku kŕmi svojich štvornohých kamarátov hotovým krmivom, hlavne kombináciou suchého a mokrého krmiva. Pre dospelých psov je k dispozícii oveľa širší výber rôznych druhov krmiva, ktoré sa väčšinou líšia nielen chuťou, ale aj obsahom energie. Pokiaľ ide o suché krmivo, existujú produkty špeciálne pre tučných, chudých, lenivých alebo aktívnych psov – niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú druhy krmiva pre jednotlivé plemená psov. Ktorý z nich by ste si mali vybrať pre svojho psa, závisí od niekoľkých faktorov:
Aktivita: Psy možno klasifikovať ako „aktívne“, ak cvičia špecificky dve až tri hodiny denne, napr. vo forme prechádzok s vodítkom aj bez neho, hry s majiteľom alebo s inými psíkmi, joggingu alebo aj krátkom bicyklovaní. Súčasťou sú aj týždenné návštevy psej školy alebo výcviku agility. Na druhej strane za menšiu aktivitu sa považuje, ak váš pes dostáva menej ako jednu hodinu cieleného cvičenia vo forme prechádzok alebo hier. Naopak, psy, ktoré sú „v pohybe“ päť a viac hodín denne (napríklad služobné psy, poľovné psy, záprahové psy počas pretekárskej sezóny alebo pastierske psy), sú klasifikované ako „veľmi aktívne“ a mali by byť kŕmené ako pretekári. Odrody krmiva pre psov s orientáciou „Aktívne“, „Vysoká energia“ alebo „menej aktívne“ zohľadňujú tieto potreby.
Kastrácia: Kastrácia má rovnako silné účinky na celkový metabolizmus psov aj sučiek. Výrazne sa zníži najmä spotreba energie. Určite by ste to mali brať do úvahy pri výdaji denného krmiva, aby váš pes nemal nadváhu. Spravidla sa odporúča, aby si kastrované psy vybrali krmivo pre najbližšiu nižšiu úroveň aktivity (napr. „light“ produkt pre normálne aktívneho psa).
Veľkosť: Energetická potreba psa závisí aj od jeho telesnej veľkosti. Malé plemená psov majú vyššiu „spotrebu“ na kilogram telesnej hmotnosti ako veľké psy. Okrem toho by veľkosť granúl suchého krmiva mala byť vhodná pre psa. Preto sú suché potraviny často dostupné v „mini“ verzii s menšími kroketami, ale vyšším obsahom energie.
Dôležité
Tieto odporúčania sú založené na skúsenostiach. Samozrejme, potreby jednotlivých psov sa môžu od týchto špecifikácií líšiť. Ale určite sú užitočné ako východiskový bod pri výbere prvého krmiva pre dospelých vášho psa. Napriek tomu by ste mali sledovať vývoj hmotnosti vášho štvornohého priateľa a pravidelne zisťovať jeho hmotnosť alebo – ešte lepšie – skóre telesnej kondície.
Ako prejsť na iné krmivo?
Aby ste sa vyhli tráviacim problémom, osvedčila sa postupná zmena stravy. V ideálnom prípade by ste mali dostať nové jedlo, kým ešte máte časť produktu, ktorý práve používate. Potom začnete pomalým primiešavaním zvyšujúceho sa množstva „nového“ jedla do bežného jedla, napr. podľa tejto schémy:
Deň 1 a 2: ¼ nové jedlo, ¾ predchádzajúce jedlo
Deň 3 a 4: ½ nového jedla, ½ predchádzajúceho jedla
Deň 5 a 6: ¾ nové jedlo, ¼ predchádzajúce jedlo
To znamená, že môžete prejsť z juniorskej stravy na dospelú v priebehu týždňa bez toho, aby ste sa museli obávať akýchkoľvek problémov.
Je pravdepodobné, že v priebehu života psa budú potrebné ďalšie zmeny v potrave, pretože požiadavky na výživu sa môžu meniť v závislosti od životných podmienok a veku. Potom by ste sa mali riadiť týmto vzorom, aby ste to svojmu psovi čo najviac uľahčili.