
Výživa šteniatka
Mladí psi majú špeciálne požiadavky na kvalitu potravy. Mali by ste dbať na výživu primeranú veku a používať kvalitné krmivo pre šteniatka.
VÝŽIVA V PRVÝCH TÝŽDŇOCH ŽIVOTA
Rovnako ako u ľudí, aj u psov platí: zdravá strava je predpokladom zdravého organizmu. Počas prvých troch až štyroch týždňov života sa šteňa živí výlučne materským mliekom. S materským mliekom šteniatko dostáva všetky životne dôležité živiny a je oň dobre postarané. S mledzivom (špeciálny druh materského mlieka, ktoré sa tvorí len okolo pôrodu) šteňa absorbuje aj rôzne protilátky, ktoré chránia mláďa pred chorobami. Táto základná imunizácia, nazývaná „materskými protilátkami“, po niekoľkých týždňoch vyprchá.
Ku koncu tretieho týždňa života začínajú šteniatka prejavovať záujem o tuhú stravu. Potom pre optimálny vývoj potrebujú potravu, ktorá je ideálne prispôsobená ich potrebám.
AKÉ POTRAVINY POTREBUJÚ ŠTENIATKA?
Pre zdravý vývoj šteňaťa je obzvlášť dôležité, aby bola strava čo najvyváženejšia a prispôsobená jeho potrebám. Napríklad zo šteniatok a mladých psov veľmi rýchlo vyrastú dospelé zvieratá (v porovnaní s ľuďmi) – a ich potreba energie a živín je zodpovedajúco vysoká. Kvalita a zloženie krmiva sú teraz kľúčové pre zdravú rastovú fázu. Bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály musia byť zastúpené vo vyváženom pomere.
Tip: Špeciálne receptúry pre šteňatá a mladých psov zvyčajne rozpoznáte podľa názvu produktu, ktorý obsahuje slovo „Puppy“ alebo „Junior“. Prečítajte si aj drobné písmo, pretože niektorí výrobcovia neponúkajú len jedno „krmivo pre šteňatá“, ale rôzne, na mieru šité receptúry pre rôzne fázy rastu a veľkosti psov.
ČO MÔŽE ŠTEŇA JESŤ?
Šteniatka potrebujú viac bielkovín, tukov a minerálov ako dospelí psi. Ale nemôžete len povedať: „viac je lepšie“. Jednotlivé živiny by sa nemali predávkovať ani poddávkovať a mali by byť jemne vyvážené. Ak si chcete krmivo zostaviť sami, mali by ste si preštudovať príslušnú odbornú literatúru alebo – ešte lepšie – nechať si vypracovať vhodný kŕmny plán od kompetentného veterinárneho lekára.
Oveľa jednoduchšie (a rovnako efektívne) je vhodné hotové krmivo (kompletné krmivo) pre šteňatá, ktoré zabezpečuje dostupnosť všetkých živín pre rastúce zviera v dostatočnom množstve. U veľkých mladých psov sa odporúča prejsť na nízkoenergetickú „juniorskú“ stravu, aby príliš rýchlo nerástli.
Ako často a kedy kŕmiť šteniatka?
Vaše šteniatko sa k vám zvyčajne nasťahuje vo veku od ôsmeho do dvanástich týždňov. Dovtedy sa o jeho výživu starajú psie mamy a chovatelia: V prvých dvoch týždňoch života pozostáva život šteniatka väčšinou zo spánku a jedenia. Toto sa mení len pomaly. Postupom času sú šteniatka čoraz aktívnejšie. To si vyžaduje energiu, a preto ju šteňatá dopĺňajú (najskôr vo forme materského mlieka) niekoľkokrát denne. Okolo štyroch týždňov sa prechod na pevnú stravu postupne uskutočňuje, hoci frekvencia sa spočiatku takmer nemení: šteňatá by mali dostávať štyri až päť jedál denne. Ich malý žalúdok ešte nedokáže poňať veľké množstvo potravy. Keď si šteňa adoptujete, pravdepodobne dostanete nielen časť jeho obvyklého jedla, ale aj rozvrh kŕmenia. Toho sa držte aspoň prvé dni, aby úpravu spôsobenú odlúčením od mamy a súrodencov nesprevádzala aj zmena v jedle. Šteniatka vo veku od ôsmeho do dvanástich týždňov by mali dostávať najmenej štyri jedlá denne, medzi 12. týždňom a šiestimi mesiacmi najmenej tri a od siedmeho mesiaca veku dva. Ak je to potrebné, dospelí psi (od dvanástich do osemnástich mesiacov, v závislosti od veľkosti psa) môžu prejsť iba na jedno jedlo – ale mnohí majitelia psov naďalej kŕmia dvakrát denne.
KOĽKO GRAMOV JEDLA ZA DEŇ?
Hmotnosť dospelých psov sa môže pohybovať od 2 kg do viac ako 80 kg, takže na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď. Malé plemená psov majú krátku fázu rýchleho rastu a zvyčajne dosiahnu svoju konečnú veľkosť o 10 mesiacov. Veľké a veľmi veľké psy naopak rastú až do veku 18 mesiacov a v druhej rastovej fáze (približne od piateho mesiaca života) majú nižšie nároky na energiu a živiny ako vo fáze šteniatka.
Táto skutočnosť je zvyčajne už zohľadnená v kŕmnych odporúčaniach výrobcov, ktoré – ako je to napríklad v prípade krmiva pre psov BELCANDO – vychádzajú z vedeckých odporúčaní.
To, aké veľké a ťažké šteniatko bude, je dané geneticky. Na základe hmotnosti rodiča rovnakého pohlavia sa teda dá celkom dobre odhadnúť, do akej „váhovej kategórie“ sa pes dostane v dospelosti – a aké bude mať s rastom nároky na potravu. Preto sa odporúčané kŕmenie pre šteňatá a mladých psov vždy vzťahuje na očakávanú hmotnosť v dospelosti a nie na aktuálnu hmotnosť šteňaťa. Ten je silne závislý od existujúcich dodávok energie. Je možné, že šteniatka z vrhu piatich šteniatok môžu už v ôsmom týždni vážiť 10 kg, zatiaľ čo šteniatka rovnakého plemena z vrhu 10 súrodencov môžu v tomto veku vážiť len 8 kg. Všetky tieto šteniatka však budú mať v dospelosti približne rovnakú ideálnu hmotnosť. Cieľom počas odchovu však nie je maximálna rýchlosť rastu, ale optimálna rýchlosť rastu – a to sa najlepšie dosiahne podávaním množstva na základe hmotnosti dospelého jedinca.
V závislosti od plemena, postoja a úrovne aktivity príslušného mladého psa sa požadované množstvo krmiva môže meniť smerom nahor alebo nadol. V tomto kontexte je užitočná rastová krivka, ktorá približne udáva, koľko by mal mladý pes vážiť v akom veku. Opýtajte sa chovateľa alebo veterinára, či vám o tom môže poskytnúť informácie. Je dôležité ich vhodne kŕmiť, najmä pre veľkých psov, pretože príliš veľa jedla by mohlo spôsobiť, že budú rásť príliš rýchlo. To môže viesť k neskorším problémom s pohybovým aparátom.
Ak vývoj hmotnosti vášho šteňaťa presne nesleduje vypočítanú rastovú krivku, spočiatku to nie je dramatické odchýlky až do 10 % (v závislosti od plemena). Ale ak vaše šteniatko prepadne (alebo prejde) veľmi rýchlo cez rastovú krivku a vykazuje nadváhu alebo podváhu, poraďte sa s veterinárom.