šteniatko, doktor, dievča, veterina

Očkovanie a odčervenie šteniatok

V prvých týždňoch života sú šteniatka chránené pred infekciami prostredníctvom materského mlieka. Keď ochrana pominie, je potrebné zabezpečiť ich očkovanie.

Kedy prvýkrát očkovať šteniatka?

Po narodení šteňatá absorbujú protilátky z materského mlieka, ktoré ich spočiatku chránia pred rôznymi patogénmi. Tieto protilátky sa však v priebehu prvých týždňov života odbúravajú, takže rozvoj vlastnej imunitnej obrany je nevyhnutný. Aby bol váš pes špecificky chránený pred najzávažnejšími infekčnými chorobami, mal by byť zaočkovaný.

Stály výbor pre očkovanie vo veterinárnej medicíne odporúča očkovanie od 8. týždňa života. Problém je v tom, že ochrana poskytovaná materskými protilátkami je už v tomto období výrazne znížená, ale na druhej strane prítomné protilátky môžu znížiť účinnosť očkovania.

Vzhľadom na túto prechodnú fázu, ktorá sa u jednotlivých psov líši, sa odporúča preočkovanie v 12. a 16. týždni života. To znamená, že šteniatko je nielen chránené počas prechodnej fázy, ale zároveň dostáva kvalitnú základnú imunizáciu. Mnohí veterinári sú presvedčení, že to je kľúčový predpoklad pre dlhodobú ochranu pred všetkými druhmi patogénov. Základná imunizácia je ukončená preočkovaním v 15. mesiaci života. Od tohto času sa odporúča booster každé 1 až 3 roky.

Proti čomu sú šteniatka očkované?

Veterinári rozlišujú medzi očkovaním, ktoré je nevyhnutné pre každého psa, a tými, ktoré sa odporúčajú v závislosti od epidémickej situácie alebo individuálnych podmienok. Väčšina z nich sa riadi odporúčaniami odborníkov a veterinárnych organizácií, ktoré sú zodpovedné za očkovacie smernice v Slovenskej republike. Pre všetkých psov sa odporúčajú tieto očkovania:

• Psinka
Psinka je vírusové ochorenie spôsobené vírusom, ktorý je príbuzný ľudskému vírusu osýpok. Prenáša sa medzi psami alebo divými zvieratami, ako sú líšky a kuny. Aj keď sa vďaka rozsiahlemu očkovaniu výskyt tejto choroby výrazne znížil, stále sa vyskytuje. Medzi príznaky akútnej infekcie patrí hnačka, vracanie, kašeľ, výtok z nosa a očí a symptómy paralýzy. Psy, ktoré prežijú psinku, môžu mať dlhodobé následky ako poškodenie centrálneho nervového systému (ochrnutie, kŕče a pod.).

• Parvovírus
Parvovírus je veľmi odolný a zostáva infekčný v prostredí dlhý čas. Prenáša sa medzi psami alebo cez výkaly infikovaných psov a mačiek. Parvovírus je na Slovensku dobre kontrolovaný, no dovoz šteniatok z neoverených zdrojov, ktoré nemajú primeranú vakcinačnú ochranu, môže viesť k častým a fatálnym infekciám. Hlavnými príznakmi sú časté vracanie a krvavé, vodnaté hnačky, ktoré môžu viesť k rýchlej dehydratácii a zlyhaniu orgánov.

• Besnota
Slovensko je oficiálne vyhlásené za krajinu bez besnoty, ale očkovanie sa stále odporúča. Okrem výhod v prípade kontaktu s podozrivými zvieratami ponúka aj výhody pri účasti na rôznych podujatiach, ako sú psie športy, výstavy alebo cestovanie do zahraničia. Vírus besnoty sa prenáša slinami infikovaných zvierat, najmä cez uhryznutie. Symptómy zahŕňajú zmeny správania a postupujúcu paralýzu, ktorá končí smrťou zvieraťa.

• Leptospiróza
Leptospiróza je bakteriálne ochorenie prenášané myšami alebo potkanmi, ktoré sa do psa dostanú najmä cez kontaminovanú vodu. Symptómy zahŕňajú dysfunkciu obličiek, pečene a pľúc. Ochorenie môže mať rôzny priebeh, od mierneho až po smrteľný, v závislosti od typu baktérie a stavu imunity psa. Odporúča sa očkovanie, a pretože existuje niekoľko variantov patogénu, očkovanie by sa malo pravidelne obnovovať (každoročne).

Ďalšie očkovania pre psov

Okrem očkovania, ktoré je nevyhnutné pre každého psa, existujú aj očkovania odporúčané len v určitých podmienkach, ako sú vek, životné prostredie alebo aktivita psa. Váš veterinár vám poskytne podrobné poradenstvo.

• Lymská borelióza
Lymská borelióza je spôsobená baktériami prenášanými uhryznutím kliešťom. Symptómy ochorenia zahŕňajú bolesť kĺbov a krívanie. Očkovanie je účinné len proti určitým druhom borélií, preto sa odporúča pre psov s vysokým rizikom (napr. poľovné psy).

• Hepatitída (HCC)
Infekčná hepatitída u psov je spôsobená adenovírusom, ktorý sa prenáša výkalmi alebo slinami infikovaných psov. Vďaka očkovaniu je ochorenie na Slovensku v značnej miere eliminované. Očkovanie proti HCC už nie je považované za povinné, no stále je súčasťou kombinovaných vakcín.

• Herpes
Herpes vírus je nebezpečný pre novonarodené šteňatá, preto sa očkovanie zvyčajne aplikuje u psích matiek pred alebo počas gravidity, aby ochránili svoje šteniatka cez kolostrum.

• Leishmanióza
Leishmanióza je ochorenie spôsobené parazitmi, ktoré sa šíria v endemických oblastiach (napr. Španielsko). Očkovanie síce nezaručuje úplnú ochranu, ale znižuje riziko vážnych komplikácií.

• Kotercový kašeľ
Kotercový kašeľ je spôsobený vírusmi a baktériami, ktoré postihujú dýchacie cesty. Očkovanie je vhodné pre psy, ktoré sú v častom kontakte s inými zvieratami, ako sú tie v chovateľských staniciach alebo školách pre šteniatka.

Riziko očkovania

Očkovanie je nevyhnutné pre ochranu zdravia psa, aj keď nežiaduce účinky môžu nastať. Zvyčajne sa obmedzujú na malý opuch v mieste vpichu, únavu alebo nepohodlie. V prípade vážnejších príznakov, ako je problém s dýchaním alebo vracanie, by ste mali okamžite vyhľadať veterinára.

Ako často by ste mali odčervovať šteniatka?

Odčervovanie je dôležité, aj keď nepatrí medzi očkovanie. Šteniatka by mali dostávať prvé odčervenie vo veku dvoch týždňov, pretože červy sa môžu prenášať prostredníctvom materského mlieka. Je potrebné ich odčervovať každé dva týždne, aby sa predišlo zdravotným problémom, ktoré môžu vzniknúť pri napadnutí parazitmi. Ak šteniatka nie sú pravidelne odčervované, môže to mať vážne následky na ich zdravie.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.