puberta, pes, neporiadok

Pomoc, môj pes prechádza pubertou!

Rovnako ako ľudia, aj psy prechádzajú rôznymi štádiami vývoja, vrátane puberty. Počas tejto doby niektorí majitelia psov pochybujú o svojich vodcovských schopnostiach. Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o tejto fáze.

Vývojové fázy u mladých psov

V druhej polovici prvého roku života prechádza váš mladý pes dôležitými vývojovými fázami – aj keď tieto už nezahŕňajú také zjavné zmeny, ako je prechod z prítulného šteniatka na vychudnutého mladého psa. Predtým, než naši štvornohí kamaráti dosiahnu pubertu, prechádzajú najskôr takzvanou fázou „objednávania balíčka“. V tejto fáze, ktorá prebieha zhruba medzi 5. a 8. mesiacom života (u malých plemien psov o niečo skôr, u veľkých neskôr), sa naši psi stávajú odvážnejšími a samostatnejšími.

Vo svojich zrazu oveľa väčších a silnejších telách sa však musia zorientovať a niekedy pôsobia dosť nemotorne. Toto „testovanie“ vlastných fyzických a duševných schopností je však bezpodmienečne nutné, aby si váš pes na jednej strane vybudoval zdravé sebavedomie a na druhej strane spoznal svoje limity. Počas tohto obdobia sú mladí psi mimoriadne schopní učenia a zvyčajne veľmi spolupracujú pri práci so „svojimi“ ľuďmi.

Čo sa deje počas puberty?

Už u šteniatok sa produkujú malé množstvá pohlavných hormónov (hlavne estrogény u sučiek a androgény u psov). V období puberty sa však táto produkcia dramaticky zvyšuje a hormóny uvoľňované do krvi spôsobujú rôzne fyzické zmeny. U sučiek začína dozrievanie vajíčok vo vaječníkoch, reprodukčné orgány sa pripravujú na počatie a graviditu a uzatvárajú sa rastové platničky na končatinách. U mladých samcov rastú semenníky a penis a pri močení začínajú zdvíhať nohy.

Významné zmeny sa dejú aj v mozgu mladého psa. Aby dospelý pes mohol ovládať svoje správanie „racionálnejším“ spôsobom (čo zahŕňa aj určitú mieru kontroly impulzov a lepšie spracovanie viacerých informácií súčasne), dochádza k zmenám a optimalizácii mozgovej substancie. Rovnako ako na bežnom stavenisku sa môžu vyskytnúť dočasné funkčné poruchy, ktoré potom vedú k „novému“ správaniu dospievajúceho štvornohého priateľa.

Ako sa správa „tínedžer“?

Celkovo pubescentné psy venujú väčšiu pozornosť vonkajším podnetom a reagujú na ne viac, než tomu bolo predtým. Vďaka tejto zvýšenej schopnosti reagovať na impulzy z prostredia sa potom zdajú byť nervózni, nevyrovnaní a nesústredení. Reakcie na tieto podnety sú ľudským pozorovateľom často vnímané ako neprimerane ustráchané alebo agresívne, napríklad, ak sa pes zrazu začne báť predmetov alebo situácií, ktoré v šteňacom veku bez problémov zvládal. Počas tejto doby je mozog obzvlášť náchylný na sebaodmeňujúce aktivity, t. j. tie, pri ktorých telo uvoľňuje „drogu“, ktorá odmeňuje za seba – dopamín. Stáva sa to napríklad pri love, pri hre – ale aj pri „trápení“ iných psov. Naopak, doteraz naučené sebaovládanie má v tejto fáze života tendenciu fungovať horšie, čo v kombinácii vedie k niekedy prekvapivému správaniu. Je samozrejmé, že ochota spolupracovať s ľuďmi je potom len obmedzená – mláďa je jednoducho príliš zaneprázdnené skúšaním svojich a cudzích limitov, aby dokázalo vziať do úvahy priania svojho dvojnohého kamaráta.

Žiadna panika!

Skúšanie nových vecí a správania je súčasťou normálneho vývoja a dozrievania rastúceho jedinca. Len si spomeňte na svoju vlastnú, možno „divokú mládež“. Skutočnosť, že váš štvornohý priateľ sa zrazu prejaví tak nezvyčajne a už takmer neplní vaše pokyny, by ste nemali považovať za porušenie dôvery. A neberte to ako príležitosť spochybniť celú vašu výchovu! Váš mladý pes si momentálne nevie pomôcť a je čas vrátiť sa o pár krokov späť vo výcvikovom programe a nechať veci raz ísť.

Niektorých majiteľov psov takéto situácie súvisiace s pubertou zaskočia a vo svojom prekvapení a podráždení vyvodzujú unáhlené závery: Je však kontraproduktívne snažiť sa svojho psa v tomto bode príliš „vychovať“. Drakonické opatrenia a obmedzenia povedú len k tomu, že váš pes vo vás stratí dôveru. Porozumenie, znížené očakávania a nároky by teraz boli vhodné a efektívnejšie.

Ak ste dobre využili šteňacie obdobie, váš mladý pes zažil zdravú zmes obmedzení a slobôd, dokázal dobre rozvinúť svoju impulzívnu kontrolu a sústredenie, spoľahlivo plní dôležité povely a vybudovali ste si medzi sebou dôverný vzťah, môžete si teraz sadnúť, relaxovať a jednoducho „zaradiť rýchlosť“. Aby ste svojho „tínedžera“ trochu ochránili pred ním samým, je obzvlášť dôležité v tejto fáze života konať s nadhľadom.

Pravidlo číslo jedna: Manažment!

Vaším cieľom by malo byť predchádzanie situáciám, v ktorých môže dôjsť k nežiaducemu či dokonca škodlivému správaniu. Nasledujúce opatrenia môžu byť užitočné:

  • Štruktúrovanie každodenného života, napr. cez podobné rutiny, plánované doby odpočinku a tiež priestorové obmedzenia v domácnosti.
  • Menej nekontrolovaného voľného pobehovania, ale viac prechádzok na vodítku.
  • Počas prechádzok zaraďte cvičenia na zvýšenie pozornosti a spoločnej hry.
  • Málo, ale cielené kontakty s príbuznými, inými zvieratami a ľuďmi.
  • Aby ste to kompenzovali, vytvorte špecifické situácie, kde môžete „vypustiť paru“, napr. cez hodiny hry s najlepším psím kamarátom v bezpečnom teréne.
  • Kŕmenie hlavne z ruky alebo vrecka na jedlo.
  • Zníženie požiadaviek na už známe učebné jednotky. Dôraz by sa nemal klásť na zvyšovanie úrovne obtiažnosti, ale na vytváranie situácií odmeňovania.

Koniec puberty

U sučiek sa puberta končí krátko po prvom háraní a aj u samcov sa pôvodné správanie spôsobené pubertou po určitom čase znižuje. Zvyčajne si všimnete aj fyzický vývoj vášho štvornohého priateľa smerom k „dospelému psovi“. Výkyvy nálady sú menej výrazné a celkovo sa zdá, že váš pes je vnímavejší a vnímavejší na nové veci. Toto je vhodný čas na zvýšenie fyzickej aktivity (cyklistický výcvik, ťahanie, horská turistika, agility, športy chrtov, pastierske práce…) a ak chcete, začať so psím športom vážne.

Teraz je to najhoršie za nami a nič nestojí v ceste šťastnej budúcnosti pre vás a vášho psa. Alebo?

“Druhá puberta”

Krátko pred koncom puberty môže dôjsť k niektorým správaniam, ktoré sú považované za vlastnosti “dospelého psa”, ale aj k ďalšej zmene. Týmto chcem povedať, že „dospelý pes“ nie je totožný s „fyzickým dospelým“. Neustále sledovanie vývoja vášho psa je preto stále dôležité!

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.