šteňa, spánok

Šteniatko má škytavku – čo robiť?

Niektoré šteniatka pravidelne trpia škytavkou. Prezradíme vám, prečo je to tak a čo s tým môžete urobiť.

Škytavka je u šteniatok častým javom. Dôvodom môže byť napríklad príliš rýchle pitie. Povieme vám, aké sú ďalšie príčiny a čo môžete urobiť, keď bude mať vaše šteniatko nabudúce škytavku.

Ako vzniká čkanie?

Bránica, ktorá leží medzi pľúcami a žalúdkom, hrá dôležitú úlohu pri dýchaní. Pri nádychu sa stiahne, aby uvoľnila miesto pre pľúca, a pri výdychu sa opäť uvoľní.

Ak sa bránica stiahne spôsobom, ktorý naruší rytmus dýchania, hlasivková štrbina medzi hlasivkami sa automaticky uzavrie. Výsledkom je, že vzduch nemôže voľne prúdiť z pľúc a prichádzajúci vzduch nemôže normálne vchádzať. Tlak sa vytvorí v priedušnici, čo vedie k škytavke.

Prečo šteňa často škytá?

Škytavka u šteniatok je normálna a bežná, podobne ako u dojčiat a batoliat. Vo vrhu šteniatok si môžete všimnúť, že niektoré majú viac škytavky ako iné. Niektoré šteniatka takmer vôbec nečkajú, zatiaľ čo iné neprestávajú čkať niekoľko minút.

Škytavka môže mať tieto príčiny:

  • Šteniatka počas dojčenia prehltli príliš veľa vzduchu.
  • Jedlo zhltli príliš rýchlo.
  • Psy pili príliš rýchlo.
  • Jedlo alebo voda boli príliš studené.
  • Niečoho sa zľakli.
  • Niečo ich stresuje alebo v nich vyvoláva strach.

Ako dlho je čkanie normálne?

Niektoré šteniatka zažijú škytavku len občas, zatiaľ čo iné s ňou zápasia pravidelne. Najčastejšie sa vyskytuje počas alebo po jedle. Dôvodom je zvyčajne prehltnutý vzduch v žalúdku, ktorý spôsobí tlak na bránicu, naruší rytmus dýchania a vedie k škytavke. Škytavka zvyčajne trvá len niekoľko sekúnd až minút a potom sama pominie. Je však možné, že šteňa môže čkať aj dlhšie. Ako šteňa starne, škytavka sa zvyčajne stáva menej častou. Dospelí psi majú škytavku len zriedka – po jedle sa častejšie zbavujú prebytočného vzduchu v žalúdku grgnutím.

Ako zastaviť čkanie u šteniatok?

Škytavka je nepríjemná, ale neškodná a zvyčajne sama prestane. Existuje však niekoľko trikov, ktoré môžete vyskúšať, aby ste uľavili svojmu šteniatku:

  • Hladkanie po hrudi môže pomôcť, obzvlášť ak je šteniatko uvoľnené a leží na chrbte.
  • Môžete skúsiť jemne fúknuť šteniatku na hlavu alebo, ako u ľudí, krátko zavrieť nozdry.
  • Ak sa šteniatko napije vody, môže to pomôcť.
  • Ak má vaše šteniatko časté škytavky, je najlepšie vyskúšať rôzne možnosti, aby ste mu uľavili.

Dá sa škytavke predísť?

S dojčením šteniatok sa nedá veľa robiť. Je však dôležité venovať pozornosť niekoľkým veciam. Odporúča sa kŕmiť šteniatka štyri až päťkrát denne, aby sa predišlo preplneniu žalúdka. Čím menšie porcie, tým menšie je riziko, že šteniatko prehltne vzduch alebo zhltne jedlo príliš rýchlo.

Na začiatok je vhodné ponúknuť šteniatkam BELCANDO Puppy Granula-Start namočené v teplej vode, a potom prejsť na kvalitné krmivo pre šteniatka od BELCANDO. Naše suché a mokré krmivo pre šteňatá je ľahko stráviteľné a špeciálne prispôsobené potrebám mladých psov. Uistite sa, že voda, ktorú ponúkate, nie je ľadová, ale má izbovú teplotu. Dajte šteniatku priestor, kde sa môže v pokoji najesť, pretože stres môže byť ďalším faktorom spôsobujúcim škytavku.

Musí ísť pes k veterinárovi, ak má škytavku?

Škytavka u šteniatok nie je nezvyčajná a zriedkavo si vyžaduje návštevu veterinára. Ak sa škytavka objaví po jedle a po niekoľkých minútach sama prestane, je to úplne normálne. Ak však šteniatko trpí škytavkou niekoľkokrát denne, alebo ak trvá celé hodiny, môže to signalizovať zdravotný problém a je potrebné vyšetriť príčinu. V niektorých prípadoch môže nadmerná škytavka naznačovať problémy, ako je zápal sliznice žalúdka alebo pankreasu. V takom prípade je lepšie konzultovať situáciu s veterinárom. Ak čkanie neustúpi počas niekoľkých týždňov, mali by ste tiež navštíviť veterinára.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.