Správne krmivo pre yorkshirského teriéra

Yorkshirský teriér je malý, no odvážny spoločník s bohatou históriou a nezameniteľným temperamentom. Hoci dnes patrí medzi obľúbených domácich miláčikov, pôvodne bol lovcom škodcov. Správna výživa a starostlivosť sú kľúčové pre jeho zdravie, vitalitu a krásnu srsť. Zistite, aké krmivo je pre neho najlepšie a ako zabezpečiť jeho optimálnu kondíciu.

Chov yorkshirského teriéra

Hoci patrí medzi najmenšie plemená psov na svete, často sa správa, akoby bol lev. Bez váhania čelí aj oveľa väčším psom a sebavedomie mu rozhodne nechýba – obzvlášť keď šteká z náručia svojho majiteľa. No rovnako odvážne sa správa aj na zemi. Pôvodne totiž nebol iba spoločníkom na maznanie, ale aj loveckým psom – v anglických mestách pomáhal s likvidáciou potkanov a myší. V tom čase nehrala jeho srsť žiadnu úlohu, dôležitá bola jeho samostatnosť, vďaka ktorej sa osvedčil aj v ťažko dostupných priestoroch.

Dodnes si zachoval nezávislosť, a preto je dôležité neprehliadnuť výchovu. Hoci vyzerá roztomilo, ak nie je dobre vycvičený, môže byť tvrdohlavý a dokonca agresívny. Potrebuje preto skorú socializáciu, aby sa naučil správne chovať k ľuďom aj iným psom. Dobre vychovaný yorkšírsky teriér je skvelým rodinným spoločníkom – vychádza s deťmi, pohodlne sa zmestí aj do menších bytov a dá sa bez problémov vziať kamkoľvek.

Zdravá výživa pre yorkshirského teriéra

Yorkšírsky teriér býva niekedy vyberavý v jedle. Môžete ho kŕmiť suchým aj mokrým krmivom – dôležité je vybrať kvalitné, ľahko stráviteľné jedlo, ktoré podporí jeho zdravie a lesklú srsť. Nekvalitná strava môže viesť k matnej a lámavej srsti či kožným problémom. Vyvážené krmivo s dôležitými živinami je preto základom jeho dlhovekosti a vitality.

Aj keď yorkšírske teriéry nemajú sklon k nadváhe, je dôležité sledovať ich hmotnosť. Ak majú menej pohybu, treba im upraviť porcie krmiva. Naopak, ak s nimi chodíte na dlhé prechádzky, môžu potrebovať viac energie než bežný yorkšírsky teriér.

Krmivo pre yorkshirského teriéra

Strava yorkšírskeho teriéra by mala obsahovať všetky potrebné živiny. To dosiahnete kvalitným suchým aj mokrým krmivom. Každý pes však môže mať iné potreby – závisia od jeho aktivity a schopnosti spracovať potravu. Jednou z vhodných možností sú granule pre yorkshira Finest GF Lamb, ktoré je ideálne pre malé plemená s citlivosťou na obilniny. Obsahuje amarant namiesto obilia, ľahko stráviteľné jahňacie mäso a chia semienka, ktoré zaisťujú vyváženú receptúru.

Ak váš yorkšírsky teriér nemá problémy s obilninami, môže mu chutiť Finest Croc – chutná kombinácia kačice a pečene s vysokým obsahom bielkovín a tukov, ktoré mu dodajú potrebnú energiu. Obsahuje aj špeciálne zložky na podporu imunity a trávenia.

Výživa šteniatok yorkshirského teriéra

Častou chybou pri kŕmení šteniat je príliš veľké množstvo potravy. Keďže šteňatá nepriberajú tuk ako dospelé psy, môže sa zdať, že rastú rýchlejšie, no ich kosti a svaly sa nemusia vyvíjať správne. Preto je dôležité dodržiavať odporúčania na obaloch krmiva a vyberať špeciálne krmivo pre šteniatka.

Šteňatá potrebujú štyri až päť jedál denne, ale nemali by mať neobmedzený prístup k potrave. Zvyšky jedla by sa mali po 15 minútach odstrániť. Menšie plemená dosahujú dospelosť skôr – yorkšírsky teriér už vo veku 10 – 12 mesiacov nepotrebuje špeciálne krmivo pre šteniatka.

Ako správne meniť krmivo

Ak chcete zmeniť krmivo, nemali by ste prejsť na nové zo dňa na deň. Pomer starého a nového krmiva zvyšujte postupne, aby prechod trval približne štyri dni. Výhodou krmiva BELCANDO je skvelá chuť a kvalitné suroviny, vďaka ktorým ho psy dobre prijímajú.

Odporúčané dávkovanie

Denná dávka krmiva závisí od veku a hmotnosti psa. Orientačné hodnoty nájdete v tabuľkách na obaloch, pričom pri kombinácii suchého a mokrého krmiva treba dávky upraviť – napr. 400 g mokrého krmiva zodpovedá približne 100 g suchého.

Zdravie a starostlivosť o yorkshirského teriéra

Pri výbere šteniatka sa vyhnite extrémne malým jedincom – čím menší pes, tým vyššie riziko zdravotných problémov, napríklad s kĺbmi. Yorkšírske teriéry majú sklony k luxácii pately (vykĺbeniu jabĺčka), čo sa prejavuje krátkodobým nadvihnutím nohy. V takom prípade je nutná konzultácia s veterinárom.

Vo všeobecnosti však ide o pomerne zdravé plemeno. Okrem starostlivosti o kĺby je dôležité venovať pozornosť aj hygiene zubov a pravidelnému česaniu srsti, ktorá má tendenciu sa zamotávať.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.

×