
Správne krmivo pre jazvečíka
Jazvečík, malý pes s veľkým charakterom, je ideálnym spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí hľadajú verného a odhodlaného psa. Tento pôvodne lovci orientovaný pes si získal obľubu nielen vďaka svojej vytrvalosti a odvahe, ale aj svojim špecifickým požiadavkám na výživu a starostlivosť. V tomto článku sa dozviete, ako správne kŕmiť a starať sa o jazvečíka, aby bol zdravý a plný energie, bez rizika nadváhy, ktorá by mohla ohroziť jeho krehkú chrbticu.
Chov jazvečíka
Aj keď patrí medzi malé psie plemená, jazvečík sa vo vnútri cíti a správa ako veľký. A má to dobré dôvody: Jazvečík sa pôvodne používal takmer výlučne na lov. Jeho úlohou bolo odvážne vtrhnúť do líščích a jazvečích brlohov a vyháňať zvieratá. U líšok to zvyčajne fungovalo celkom dobre, ale jazvece neustupujú tak rýchlo, a preto ich poľovníci museli niekedy vykopať spolu so psami. To jazvečíkovi veľmi neprekážalo, keďže medzi jeho povahové vlastnosti patrí vytrvalosť, odhodlanie a poriadna dávka sebavedomia. To je užitočné a pekné, pokiaľ ide o lov, ale neuľahčuje to výcvik. Malé skúsenosti so psom sú určite výhodou pri kúpe psa. Prinajmenšom by si mal každý uvedomiť, že jazvečík nie je len mazlík, ale že je potrebný dôsledný výcvik už od šteniatka.
S jazvečíkom po boku veci nikdy nebudú nudné. Vždy niečo vymyslí, aj keď nie vždy to majiteľ chce. Napríklad náhle odbočí z cesty, sleduje stopu a na desať minút zmizne. Jeho lovecký inštinkt ho premôže každú chvíľu. Musíte byť opatrní a pokračovať v cvičení, aby ste sa stali zaujímavými. To môže zahŕňať príležitostnú pochúťku, ale pomôcť môže aj veľa chvály alebo hra. Nemalo by byť prekvapením, že väčšina jazvečíkov miluje hrabanie. Čo sa dá robiť, myslia si mnohí majitelia jazvečíkov. Predsa len majú obmedzené možnosti spestrenia prostredníctvom psích športov. Ich dlhé telo a krátke nohy ich robia nevhodnými na agility a iné športy. Uprednostňujú dlhé prechádzky s množstvom príležitostí na čuchanie.
Zdravá výživa pre jazvečíka
Jazvečíky vo všeobecnosti nie sú v strave obzvlášť vyberavé. Veľmi dobre sa dajú kŕmiť suchým aj mokrým krmivom. Je však dôležité venovať pozornosť hmotnosti jazvečíka. Pre jeho stavbu tela je nadváha veľkou záťažou. Má veľmi krátke, mierne krivé nohy a veľmi predĺženú chrbticu. Aj keď je to ideálne na vstup do líščej brlohu, táto štruktúra tela je vo všeobecnosti pomerne citlivá. Preto jazvečík nemôže a nemal by robiť veľké skoky alebo často stúpať po schodoch. Predovšetkým by nemal vážiť príliš veľa, pretože s každým ďalším gramom narastá záťaž na jeho chrbticu.
Aby ste strážili váhu svojho jazvečíka, odporúča sa ho pravidelne vážiť. Ak už z diaľky vidíte, že jazvečík je príliš tučný, je najvyšší čas reagovať. Pre jeho zdravie je dôležité, aby mal dostatok pohybu. Čím menej dostane, tým menej energie spotrebuje. A podľa toho sa množstvo jedla môže a malo by znížiť. Dbajte na to, aby ste svojmu psovi poskytli kvalitné a ľahko stráviteľné krmivo pre psov. A pozor: Typickému vzhľadu jazvečíka nie je ľahké odolať, no najmä pri maškrtách mimo bežného kŕmenia hrozí, že budú mať rozhodujúci vplyv na jeho hmotnosť.
Krmivo pre jazvečíka
Krmivo pre jazvečíka musí byť zložené tak, aby mu každý deň dodávalo všetky dôležité živiny. To je možné s vysokokvalitným suchým alebo mokrým krmivom. Hoci množstvo krmiva závisí od veľkosti zvieraťa, môže sa líšiť od psa k psovi: čím je pes aktívnejší, tým viac energie potrebuje. Jazvečíky sú však chované oveľa častejšie ako rodinné psy a len zriedkavo ako poľovné psy, takže sa pohybujú pomerne málo. Všetko závisí od toho, aké rozsiahle sú každodenné prechádzky. V každom prípade je dôležité, aby dostávali kvalitné a ľahko stráviteľné krmivo pre psov, ako napríklad Finest GF Lamb. Toto suché krmivo je vhodné najmä pre malé a stredné plemená s citlivosťou na obilniny. Namiesto obilia sa v tomto krmive používa amarant, ktorý si cenili už Aztékovia pre jeho energetické vlastnosti. Kombinácia ľahko stráviteľného jahňacieho mäsa a cenných chia semienok vytvára obzvlášť vyváženú receptúru.
Pre mnohých psov je krmivo, ktoré neobsahuje bielkoviny zo suchozemských zvierat, vítanou zmenou. Je to alternatíva aj v prípade potravinovej intolerancie. Finest GF Salmon používa vo svojej receptúre čerstvého lososa a amarant. Ako špeciálna ingrediencia je vysokokvalitné krmivo obohatené o morský zooplanktón (krill), ktorý je prirodzeným zdrojom rôznych životne dôležitých látok, ako sú omega-3 mastné kyseliny, enzýmy a astaxantín, ktorý posilňuje imunitný systém a dodáva energiu, chuť do života a vitalitu.
Výživa šteniatok jazvečíka
Často sa stáva, že šteniatka sú kŕmené príliš štedro. Zlá vec je, že nemôžete okamžite zistiť, či šteňatá jazvečíkov prijímajú príliš veľa potravy, pretože na rozdiel od dospelých psov majú šteňatá relatívne málo tuku. Nedeje sa to však rovnako rýchlo, pokiaľ ide o svaly a kosti, čo môže viesť k nerovnováhe, ktorá má negatívny vplyv na zdravý rast kostry. Najmä u dlhších jazvečíkov je dôležité dbať na to, aby neboli prekrmované. Presne dodržiavajte odporúčania týkajúce sa kŕmenia na krmive pre šteniatko a pre istotu sa zamerajte na spodnú hranicu odporúčaného množstva. Hoci šteniatka potrebujú štyri až päť jedál denne, bolo by nesprávne poskytovať im zásoby nepretržite, preto vždy po chvíli misku s nedojedeným krmivom odložte.
Ako funguje zmena krmiva
Ak nie ste spokojní so svojím súčasným krmivom, pretože ho váš pes zle znáša alebo nie ste spokojní s kvalitou, nemali by ste v krmive robiť prudkú zmenu. Pomaly zvyšujte pomer svojho starého a nového jedla tak, aby ste prechod dokončili asi po štyroch dňoch. Vašou výhodou pri prechode na krmivo pre psov BELCANDO je, že sa vyznačuje nielen mimoriadne vysokou mierou prijatia, ale je aj vyrobené z najlepších surovín.
Odporúčané množstvo jedla za deň
Odporúčaná denná dávka suchého krmiva pre vášho jazvečíka závisí od jeho veku a telesnej hmotnosti. Presné množstvo pre vášho psa nájdete v odporúčaniach kŕmenia príslušného produktu. Ak chcete svojho jazvečíka kŕmiť okrem suchého krmiva aj mokrým krmivom, musíte od odporúčanej dennej dávky odpočítať množstvo mokrého krmiva v pomere 4:1 (400 g vlhkého krmiva zodpovedá 100 g suchého krmiva), aby množstvo dodaných živín zostalo nezmenené.
Zdravie a starostlivosť o jazvečíka
Špeciálny tvar tela jazvečíka spôsobuje, že je náchylný na problémy s medzistavcovými platničkami. Nadváha a lezenie po schodoch zvyšujú riziko vzniku paralýzy jazvečíka, špeciálnej formy herniácie platničky. Jazvečíky čoraz viac strácajú kontrolu nad nohami, najčastejšie zadnými. Príčinou sú stlačené nervy na chrbtici. Veľa cvičenia posilňuje chrbtové svaly, ale prechádzky by mali byť po rovnej zemi. Horské túry sú pre jazvečíky menej vhodné.
Pri úprave jazvečíka treba rozlišovať medzi tromi typmi: krátkosrstý, dlhosrstý a drôtosrstý. Najmenšiu starostlivosť vyžaduje krátkosrstý jazvečík, zvyčajne postačuje raz týždenne. Na druhej strane, dlhosrsté jazvečíky by sa mali česať trikrát až štyrikrát týždenne. Čím častejšie to robíte, tým menej vlasov lieta po dome. To je veľká výhoda drôtosrstého jazvečíka: podsadu takmer nestráca, pretože sa zachytáva v srsti. Stále ho však treba pravidelne kefovať.