Pádlovanie v stoji so psom: Dobrodružstvo na vode pre dvoch

Pádlovanie v stoji je trendový letný šport – a čoraz častejšie ho ľudia praktizujú aj so svojimi štvornohými parťákmi. Trénerka psov Conny Uhl prezrádza, na čo si dať pozor, ak chcete vyskúšať tento zážitkový šport spolu so svojím psom.

Už ste niekedy skúšali pádlovanie v stoji? Mne bolo hneď po prvom pokuse jasné, že leto, slnko a SUPovanie – to je presne to, čo potrebujem. A netrvalo dlho, kým som na dosku prvýkrát vzal aj svojho psa Smartieho. Rýchlo som však zistil, že ak má byť tento zážitok príjemný aj pre neho, potrebujem ešte zopár tipov.

Najprv sa oboznámte s pádlovaním

Skvelé na pádlovaní v stoji je, že sa ho dá pomerne rýchlo naučiť. Môžete sa pri ňom poriadne zapotiť, alebo si len tak vychutnať pokoj na vode bez akéhokoľvek tlaku na výkon. Či už SUP plánujete využívať na šport, relax alebo dobrodružstvo v prírode, odporúčam absolvovať základný kurz s kvalifikovaným inštruktorom. Naučíte sa správne techniky pádlovania a manévrovania – a čo je najdôležitejšie – budete sa cítiť bezpečne vy, aj váš pes.

Výber správnej dosky

Paddleboarding sa stalo veľmi obľúbenou letnou aktivitou a ponuka dosiek je naozaj pestrá. Ak však plánujete brať so sebou aj psa, výber dosky netreba podceniť. Dôležitá je najmä jej šírka – pes by sa na nej mal vedieť otočiť okolo vlastnej osi. Nezabudnite zohľadniť aj svoju hmotnosť a váhu psa, aby ste neprekročili nosnosť dosky.

Okrem toho je dôležitý aj tvar dosky – predná časť by nemala byť príliš strmá alebo špicatá. Ideálne je, ak má doska súvislú protišmykovú plochu a je stabilná. Tak bude pre psa jednoduché na ňu nastúpiť aj z nej zoskočiť. Naše skúsenosti zo školy SUP so psom ukazujú, že najpraktickejšie sú nafukovacie dosky (iSUP). Sú robustné, ľahko sa prepravujú a navyše sedia vyššie nad hladinou vody, takže labky psa neobmývajú každú chvíľu malé vlny.

Bezpečnosť na prvom mieste

Aj keď je pádlovanie zábava, netreba zabúdať, že ide o aktivitu na otvorenej vode, ktorá prináša aj určité riziká. Preto vždy dodržiavam niekoľko základných pravidiel:
Sledujte počasie: Počas horúcich poludňajších hodín môže byť pre psa na doske príliš teplo. Ideálne je vyraziť skoro ráno, večer alebo v tienistých dňoch.
Najskôr bez psa: Ak ste v lokalite prvýkrát, najprv si oblasť preskúmajte sami. Overte si tiež, či sú psy na danom mieste povolené.
Záchranná vesta pre psa: Každý pes má u nás na paddleboarde oblečenú bezpečnostnú vestu. Plní hneď niekoľko funkcií:
o Pes sa naučí, že keď má vestu, platia určité pravidlá (napr. kontrolované nastupovanie).
o V prípade, že sa pes pohne alebo pošmykne, môžete ho bezpečne chytiť za rukoväť na veste.
o Vesta zabezpečí vztlak a zmierni šok pri páde do vody. Rukoväť navyše pomôže pri spätnom vytiahnutí psa na dosku.

Pozor: Vodítko na doske vždy odopnite – pri páde by sa pes mohol zachytiť a zraniť.

Mimochodom, môj pes nie je práve fanúšik vody – a predsa ho SUPovanie baví. Dôležité je budovať dôveru postupne a ponúknuť mu pocit bezpečia. Začnite pri brehu, krátkymi výletmi, a až potom sa vydajte ďalej. SUP škola pre psov ponúka kurzy pre začiatočníkov, vybavenie aj praktické rady.

A ak všetko pôjde dobre, možno sa tento letný šport stane obľúbeným nielen vaším, ale aj psím koníčkom. Tak teda – Aloha a vidíme sa pri vode!

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.

×