
Socializácia šteniatok
Počas fázy socializácie sa šteniatka učia, ako komunikovať s inými zvieratami a ľuďmi. Mali by ste tomu venovať zvýšenú pozornosť. Aby zo šteniatka vyrástol spoločenský, sebavedomý a pokojný pes, treba mu už od malička umožniť interakciu s prostredím a tvormi v ňom. V prvých mesiacoch života je mozog obzvlášť vnímavý a dobré aj zlé skúsenosti sú obzvlášť nezabudnuteľné. Z tohto dôvodu budú zodpovední chovatelia postupne zvykať svoje šteniatka na rôznych ľudí a iné zvieratá predtým, ako ich rozdajú. Ako nový majiteľ šteniatka by ste mali v tejto úlohe pokračovať, aby si váš pes zvykol na individuálne nároky vášho každodenného života.
Socializácia šteniatka
„Socializácia“ znamená učenie sa sociálnym zručnostiam a vhodnému správaniu pri styku s inými živými bytosťami. Pre psa to znamená tri skupiny možných „sociálnych partnerov“: iných psov, ľudí a iné zvieratá. V závislosti od prostredia, v ktorom váš pes strávi zvyšok svojho života, určíte priority pri socializácii šteniatka. Napríklad, ak má váš pes neskôr „pracovať“ ako školský alebo navštevujúci pes, zoznámite ho s deťmi, staršími alebo zdravotne postihnutými ľuďmi v ranom štádiu. Ak však chcete, aby vás sprevádzal na koni, pásol ovce alebo žil pod jednou strechou s vašou domácou mačkou, mal by byť s týmito zvieratami zoznámený už v ranom veku.
Vaše šteniatko už zvyčajne dostalo prvé lekcie sociálneho správania sa k iným psom v pôrodnom boxe v prítomnosti matky a súrodencov. Napriek tomu by malo vaše šteniatko dostať príležitosť ďalej zdokonaľovať svoje „psie spôsoby“, aby v dospelosti s istotou zvládalo psie stretnutia.
Socializácia s ľuďmi
Schopnosť dobre vychádzať s ľuďmi a dokonca mať radosť z práce s nami je niečo, s čím sa psy rodia vďaka rôznym genetickým adaptáciám počas domestikácie. Napriek tomu dojmy a skúsenosti z učenia, ktoré sami nazbierali, ovplyvňujú aj neskoršie správanie štvornohého priateľa k ľuďom. Najmä deti, ľudia na invalidnom vozíku alebo muži s bradou môžu na mladého psa, ktorý s takýmito ľuďmi ešte nemal kontakt, spočiatku pôsobiť desivo. Kontrolované stretnutia s takýmito ľuďmi, pri ktorých môže vaše šteniatko získať pozitívne skúsenosti (a možno aj zvláštnu pochúťku), posilnia jeho sebavedomie. Dôležité je šteniatko nepreťažiť, usmerniť a umožniť kontakt a okamžite zasiahnuť, ak sa situácia nevyvíja podľa predstáv.
Mimochodom, nemusíte sa báť, že by sa vaše šteniatko mohlo stať PRÍLIŠ priateľským k ľuďom. Normálne vychovaní a dobre vychovaní psi presne poznajú rozdiel medzi „svojimi ľuďmi“, ľudskými priateľmi a priateľskými cudzincami. A hoci sa mladý pes môže tešiť z každého okoloidúceho, reakcia dospelého psa sa automaticky stáva neutrálnejšou. Predpokladom na to je, že už ako šteňa dokázal spoznať a posúdiť rôzne typy ľudí. A tiež sa naučil čakať na vaše povolenie pred kontaktovaním cudzích ľudí.
Socializácia s inými zvieratami
V závislosti od „práce“ alebo životných podmienok vášho psa sa bude líšiť aj požadované správanie vášho psa k iným druhom zvierat. Vo väčšine prípadov budete chcieť neutrálne správanie. Rodinný pes by nemal loviť hospodárske zvieratá alebo divú zver, ani sa snažiť pásť ovce iných ľudí alebo neustále žiadať rodinné morské prasiatko, aby sa hralo. Aby sme to mohli natrénovať, nie je nevyhnutne potrebná priama interakcia medzi týmito dvoma druhmi, ale stačí odmeniť požadované správanie v prítomnosti iného živočíšneho druhu (napr. pri prechode okolo pastviny pre dobytok alebo výbehu pre sliepky).
Iná situácia je, ak sa má váš pes stýkať s inými živočíšnymi druhmi, napríklad pasením dobytka, lovom s fretkami či sokolmi alebo behaním popri koňoch. V týchto prípadoch je dôležitým predpokladom neskoršej dobrej spolupráce skorý pozitívny kontakt s daným druhom zvierat. Je dôležité zabezpečiť, aby vybrané zvieratá boli v zásade „vhodné pre psov“. Dôležité je tiež šteniatko nepreťažovať, usmerňovať ho pri kontakte a okamžite zasiahnuť, ak sa situácia nevyvíja podľa predstáv.
Socializácia s inými psami
Kompetentný chovateľ bude šteniatka nielen socializovať s ich matkou a súrodencami, ale môže ich už zoznámiť aj s inými dospelými psami z vlastnej svorky alebo spoľahlivými psami iného plemena. Keďže naši spoloční a rodinní psi sa vo väčšine prípadov počas svojho života stretávajú so zvláštnymi psami znova a znova, má zmysel takéto stretnutia a interakcie konkrétne praktizovať. Nemali by ste však svoje malé šteniatko jednoducho umiestniť do miestneho psieho parku a nechať ho napospas tamojším štvornohým kamarátom. V najhoršom prípade to môže viesť k zraneniam, strachu alebo neskôr strachovo-agresívnemu správaniu vášho psa. Mladí psi požívajú „ochranu šteniatok“ iba v rámci svojej vlastnej rodiny. Toto sa netýka cudzích psov, takže reakcie na kontakt vášho šteniatka môžu byť niekedy mimoriadne tvrdé.
Je efektívnejšie, ak si dohodnete stretnutie s majiteľmi šteniatok v rovnakom veku alebo sebavedomými dospelými psami. Zatiaľ čo sa vaše šteniatko môže hrať a vyvádzať so šteniatkom rovnakého veku a veľkosti, kontakt so sebavedomými staršími psami ho naučí vhodnému správaniu k silnejším psom.
Mimochodom: Odporúčania počkať so socializáciou šteniatka až do úplného vybudovania jeho vakcinačnej ochrany (t.j. cca od 16. týždňa života) sú dnes už neaktuálne. Ak je vaše šteniatko zdravé a zaočkované podľa súčasných odporúčaní, malo by mať možnosť získať tieto dôležité environmentálne skúsenosti skôr. Riziko vychovania psa s poruchami správania, ak je šteniatko do piatich mesiacov držané „pod zámkom“, je oveľa vyššie ako riziko, že šteňa v tomto období chytí závažné infekčné ochorenie, ak sa s ním bude zaobchádzať s náležitou opatrnosťou.
Socializácia v skupine šteniat?
Ako nový majiteľ psa možno ešte neviete, ako organizovať takéto ľudské a psie kontakty. V takom prípade pomôže návšteva dobrej šteňacej skupiny, ktorú ponúkajú mnohé psie kluby a psie školy. S nájdením takejto skupiny môžu pomôcť miestne kynologické kluby, združenie na ochranu zvierat, útulky pre zvieratá alebo veterinári. Môžete sa opýtať aj iných majiteľov psov alebo internetových diskusií. Najlepšie je vopred si zistiť, čo je v ponuke. Dôležité vodítka pre dobrú triedu šteniatok sú:
Veľkosť skupiny: Znalý tréner by nemal dohliadať na viac ako 5 – 6 tímov ľudí a psov.
Zloženie skupiny: Ideálne je, keď sa všetky šteniatka nachádzajú vo veku 8 – 16 týždňov a pochádzajú z podobného prostredia (väčšina je zaočkovaná a dehelmintizovaná).
Výcvik a špecifické potreby šteniatok: Nenechajte sa oklamať príliš tvrdými alebo prestimulovanými aktivitami. Pokiaľ ide o učenie sa špecifických psích spôsobilostí, mali by ste sa najprv venovať domácim pravidlám a rozpoznávaniu základných príkazov.