
Psy a zima: Na toto by ste si mali dať pozor
Keďže teploty stále klesajú, prispôsobujú sa tomu aj naši štvornohí kamaráti. Ich prirodzené ochranné mechanizmy by predsa mali stačiť – nie? V každom prípade by ste si mali dať pozor na pár vecí.
Zimný čas je čas maznania – s tým by asi mnohí súhlasili. Naši štvornohí priatelia však aj v tomto ročnom období potrebujú aspoň dennú prechádzku. A keď je krajina zasnežená, užívame si aj ten pohľad, stavanie snehuliaka alebo si užívame malú guľovačku.
Kým sa však my musíme dobre obliecť, psy si obliekli zimný kabátik a väčšinou sú už riadne chránené. Mali by ste si však dávať pozor, ak je váš štvornohý kamarát starší alebo chorý. Aj keď sa názory na oblečenie pre psov môžu značne líšiť, v týchto prípadoch je sveter pre psa dobrou ochranou pre vášho chlpatého priateľa – a o to viac si môžete prechádzku užiť. Psom, ktorí majú kvôli svojmu plemenu málo podsady, môže urobiť veľkú službu dobre vyrobený a vhodný ochranný odev.
Pes žerie sneh
Mnoho psov miluje behať po snehu alebo sa zabávať hádzaním snehových gúľ. Môže sa stať, že chce niečo z toho zjesť a jednoducho sa zahryzne do bielej nádhery alebo si dokonca naplní žalúdok. Mali by ste byť opatrní, pretože by to mohlo viesť k takzvanej snežnej gastritíde. Ide o akútny zápal výstelky žalúdka a je spôsobený najmä konzumáciou kontaminovaného snehu.
Pojedanie snehu je zvyčajne pre psov neškodné, keď sa konzumujú v malých množstvách. Niektoré zvieratá sú však obzvlášť citlivé alebo sú na studenú bielu jednoducho príliš divoké.
Príznaky snežnej gastritídy môžu zahŕňať:
• Kašeľ/dusenie/vracanie
• Hnačka
• Bolesť brucha (poznateľná napríklad podľa napnutej brušnej steny)
• Žalúdok/črevá vydávajú bublavé zvuky
• Horúčka
Ak sú príznaky veľmi mierne, úľavu môže poskytnúť gastrointestinálna diéta trvajúca niekoľko dní. Návštevou veterinára samozrejme hráte na istotu. Toto sa jednoznačne odporúča, ak sa zjavne necítite dobre alebo máte závažné príznaky.
Starostlivosť o labky v zime
Ísť na prechádzku v zime alebo hrať sa v snehu predstavuje pre labky vášho psa špeciálne výzvy: studená a drsná zem, sneh alebo blato, ľad, piesok, soľ… to všetko zaťažuje pokožku vášho štvornohého priateľa. Môže sa stať, že labky po dlhých prechádzkach skrehnú a podráždia sa.
Vystrihnutie chlpov medzi prstami:
Dlhosrstým psom sa v srsti a medzi prstami rýchlo zachytia hrudky ľadu alebo snehu. Tie dokáže odstrániť profesionál, čo pre vášho psa nemá žiadne nevýhody.
Predbežné ošetrenie labiek:
Predtým, ako vyrazíte do chladu, môžete psovi potrieť labky vazelínou, mliečnym tukom alebo špeciálnymi ošetrujúcimi prípravkami od špecializovaných predajcov. To znamená, že ľad či soľ sa už len tak ľahko neusadia a o pokožku je postarané.
Cesta:
Ak je to možné, mali by ste na venčenie so psom hľadať cestu, ktorá má čo najmenej nečistôt. Vždy sledujte, ako sa vášmu štvornohému priateľovi darí, a postarajte sa o prípadné kúsky snehu/ľadu uviaznuté v srsti alebo na labkách.
Po prechádzke:
Psy sa v podstate čistia sami a olizujú si labky a čistia srsť. Ak však vo veľkom množstve požijú zvyšky posypovej soli alebo podobne, u citlivých zvierat to môže viesť k tráviacim ťažkostiam, hnačke alebo dokonca k zvracaniu. Preto je najlepšie priložiť ruku k dielu a napríklad labky očistite vlažnou vodou. Potom sa môžu v prípade potreby znova naniesť krémom.
Kŕmenie s VITAL tabs sa odporúča najmä pre:
Psy v osobitnom (stresovom) strese, napr. výstavné psy
Šteniatka a mladí psi s imunitným systémom, ktorý ešte nie je úplne vyvinutý
staršie psy s oslabeným imunitným systémom (napríklad po chorobách)
VITAL-Tabs špecificky dopĺňajú zásobu psa živinami, ktoré sú známe svojim stimulačným účinkom na nešpecifickú obranyschopnosť organizmu.
Vitamín C sa u psov nevytvára v dostatočnom množstve, keď sú vystavené vyššej úrovni stresu. Má veľký význam pri obmedzovaní účinkov stresu na organizmus.
Pivovarské kvasnice sú komplexom rôznych prírodných životne dôležitých látok. Špeciálne zložky bunkovej steny pivovarských kvasníc (ß-1,3/1,6-glukány) majú preukázateľne pozitívny vplyv na nešpecifický imunitný systém. V kombinácii s vitamínom C sa tento účinok glukánov zosilňuje.
U šteniat a mladých psov živiny v tabletách VITAL pomáhajú budovať obranyschopnosť organizmu a prekonávať takzvanú „imunitnú medzeru“ po odstavení.
U dospelých a starších psov je imunitný systém podporovaný živinami v tabletách VITAL, čím sa zvyšuje vitalita psov.