
Má vaše šteniatko hnačku? Tu nájdete tipy, čo robiť
Je hnačka normálna u šteniat?
Nebojte sa – hnačka nie je u šteniatok nezvyčajná. Ako rastú, ich tráviaci trakt sa musí najskôr vyvinúť a „naučiť“ sa vyrovnať s rôznymi potravinami, ale aj zárodočnou flórou z prostredia šteňaťa. V reakcii na tieto adaptácie môže šteňa reagovať hnačkou. Konkrétne dôvody na to sú však rôzne.
Možné príčiny hnačky u šteniat
Hnačka nie je choroba, ale symptóm, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznych situáciách. Niekedy je ľahké určiť príčinu, inokedy si to vyžaduje väčšiu pozornosť a niekedy je nevyhnutná návšteva veterinára. Aby ste mali predstavu o tom, čo môže spôsobiť hnačku vášho šteniatka, uvedieme najčastejšie dôvody:
Zmena jedla/neobvyklé jedlo
Šteniatka majú zvyčajne veľmi citlivý tráviaci trakt. Preto sa odporúča nerobiť žiadne prudké zmeny v jedle, pretože to môže viesť k hnačke. Najmä bezprostredne po presťahovaní do nového domova je lepšie týždeň alebo dva pred zmenou jedla vydržať s predchádzajúcim jedlom. V každom prípade by sa to malo robiť pomaly zmiešaním stále väčšieho množstva nového jedla so starým. Čím odlišnejšie je staré a nové jedlo, tým opatrnejšie by malo byť striedanie. Väčšina mladých psov bez problémov znáša prechod z jedného suchého krmiva na druhé (od rovnakého alebo iného výrobcu), pričom zmena napr. z prechodu zo suchej stravy na dávky BARF môže byť väčší problém. Opatrnosť sa odporúča aj vtedy, ak sa šteniatku okrem obvyklého jedla ponúkajú aj maškrty. Aj keď sú tieto vyrobené špeciálne pre psov, napríklad mastné prasacie ucho alebo sladká mäkká maškrta, môžu byť pre malý psí žalúdok stále dosť nezvyčajné. To isté platí pre „pozornosti“ z ľudskej výživy, ako sú párky, omáčka alebo sušienky, ktoré aj tak nemajú v jedálničku šteniatka čo robiť.
Mimochodom, aj keď je voda súčasťou bežnej potravy pre väčšinu šteniatok, so zamrznutou vodou (snehom!) je to však inak. Preto nie je nezvyčajné, že šteňatá počas prvého sneženia zjedia príliš veľa bielej nádhery a následne zareagujú hnačkou.
Nevhodná strava/cudzie teleso
Šteniatka radi skúmajú svoje okolie ústami. Prijímajú aj veľa vecí, ktoré sú menej vhodné ako potrava, napríklad králičí či konský trus, palice alebo odpadky. Aj úplne nestráviteľné veci ako ponožky, odhryznuté časti hračiek či lego kocky môžu skončiť v žalúdku šteniatka. Prirodzene, že mladí psi majú veľký záujem aj o ľudské jedlá, z ktorých niektoré sú pre našich štvornohých kamarátov vhodné len čiastočne a niekedy sú dokonca vyslovene jedovaté (napríklad čokoláda alebo hrozno). Nie je teda prekvapujúce, ak sa gastrointestinálny trakt občas dostane z rovnováhy a zareaguje na tieto cudzie telesá hnačkou (a možno aj zvracaním). Preto by ste mali čo najviac zabezpečiť, aby šteniatko nemalo možnosť takéto veci prehltnúť – aj keď je dočasne bez dozoru. Ak máte podozrenie, že hnačka vášho šteňaťa je spôsobená požitím takého cudzieho telesa, rýchly telefonát vášmu veterinárovi zvyčajne objasní, či je potrebná ďalšia liečba, alebo či problém po krátkom čase sám zmizne.
Hygiena krmiva
Šteniatka svoju misku nie vždy hneď zjedia, a tak v nej často zostávajú zvyšky jedla. Nielen preto, aby sme mladého psa naučili spoľahlivým stravovacím návykom, ale aj z hygienických dôvodov by sa takéto zvyšky mali odstrániť najneskôr do štvrť hodiny od začiatku kŕmenia. Suché jedlo môže jednoducho zostať v miske až do ďalšieho jedla, mokré alebo čerstvé potraviny by ste mali určite uchovávať v chladničke. To platí aj pre otvorené konzervy alebo vrecká na čerstvé potraviny. Ideálne je čerstvé a mokré potraviny nasypať do menších nádob, ktoré sa dajú vzduchotesne uzavrieť. Aj žuvačky, ktoré vydržia dlho a šteniatko na nich pravidelne „pracuje“, sa môžu stať živnou pôdou pre mikróby. Preto ich treba pravidelne vymieňať alebo aspoň umývať horúcou vodou.
Stres
Stres môže tiež ovplyvniť žalúdok šteniat a spôsobiť hnačku. Môže to byť presťahovanie sa do nového domova, prvá účasť v triede šteniatok alebo dokonca prvé narodeniny dieťaťa v novej rodine. Riešenie stresových situácií je súčasťou dospievania. Netreba sa však čudovať, ak šteňa reaguje aj príznakmi hnačky. Dôležité je len to, aby mladý pes dostal dostatok času na spracovanie takýchto zážitkov. Preto by malo mať možnosť nerušene spať tak často a dlho, ako chce – a nebudiť ho znova a znova napríklad deti.
Infekčné choroby
Imunitný systém šteniatka ešte nie je úplne vyvinutý a musí sa najprv „naučiť“, ako udržať baktérie a vírusy z okolia na uzde. Vyhnúť sa týmto potenciálnym patogénom je takmer nemožné. Či už na pešej zóne alebo v psom parku – mnohé z týchto bacilov tu číhajú a môžu sa dokonca dostať do vášho spoločného domova na podrážkach vašich topánok. Proti najdôležitejšiemu vírusovému hnačkovému ochoreniu (parvoviróza) existuje spoľahlivé očkovanie, ktoré by vaše šteniatko určite malo dostať. Väčšinu iných patogénov hnačky však možno bezpečne zaradiť do skupiny „ochorení prerezávania zubov“, ktoré sa zvyčajne dajú dobre prekonať správnou stravou a prípadnými liekmi.
Zamorenie červami
Šteniatka zvyčajne dostanú prvé odčervovacie ošetrenie, keď majú len dva týždne, pretože larvy červov sa môžu prenášať materským mliekom. V tomto veku by mali byť šteňatá a matka psa odčervované spolu každé dva týždne, pretože infekčný tlak je v tejto fáze obzvlášť vysoký. Bez protiopatrení môže takéto napadnutie červami v šteňacom veku spôsobiť trvalé poškodenie pľúc a pečene. Ak šteňatá nie sú odčervené alebo len nedostatočne môže to viesť k hnačke alebo – v pokročilom štádiu – nepriechodnosti čriev.
Bohužiaľ, odčervovače nemajú preventívny účinok ako očkovanie, ale zabíjajú iba prítomné červy. Ak pes po „liečbe červami“ požije trus iného psa, môže sa znova nakaziť. Ak sa vo výkaloch vášho šteňaťa znovu a znovu objavia červy alebo ak má šteňa príznaky napadnutia červami (hnisavé výkaly, nudné vlasy, časté trie sa o zadok, škrabanie), mali by ste sa poradiť s veterinárom a pravdepodobne sa rozhodnúť pre inú liečbu.
Giardia
Tieto mikroskopické črevné parazity sú teraz tak rozšírené, že postihnuté môže byť takmer každé šteňa. Prejavy tohto parazitického ochorenia sú veľmi podobné ako pri „bežnom“ napadnutí červami. Pri giardii sa však často objavuje opakovaná hnačka, hlienová stolica a plynatosť. Giardiu môže jednoznačne diagnostikovať váš veterinár vyšetrením stolice. Liečba zvyčajne pozostáva z niekoľkých dní podávania veterinárneho lieku a dôkladnej dezinfekcie miesta držania.
Čo robiť, ak má šteňa hnačku?
Zistite príčinu
Najprv sa pokúste určiť príčinu hnačky pomocou uvedených príčin. Ak je príčina zrejmá, odstráňte ju.
Sledujte stav šteňaťa
Ak je šteniatko ostražité, dostatočne pije a nemá iné príznaky choroby, počkajte a sledujte jeho stav. Preventívne môžete vynechať jedno alebo dve jedlá, aby sa gastrointestinálny trakt zotavil.
Ponúknite menšie porcie
Po 12 – 24 hodinách ponúknite šteniatku menšiu porciu jedla ako zvyčajne, aby ste nepreťažili jeho tráviaci trakt.
Vyhnite sa maškrtám a domácim liekom
Vyhnite sa podávaniu maškŕt a domácim liekom, ako je čierny alebo harmančekový čaj. Poskytnite vždy čerstvú vodu.
Kontaktujte veterinára
Ak sa stav šteňaťa nezlepšuje, alebo sa objavia ďalšie príznaky, ako je letargia alebo zvracanie, kontaktujte veterinára.