VÝŽIVA ŠTENIATKA

MLADÍ PSI MAJÚ ŠPECIÁLNE POŽIADAVKY, POKIAĽ IDE O KVALITU POTRAVY. MALI BY STE DBAŤ NA VÝŽIVU PRIMERANÚ VEKU A POUŽÍVAŤ KVALITNÉ KRMIVO PRE ŠTENIATKA.

 

VÝŽIVA V PRVÝCH TÝŽDŇOCH ŽIVOTA

Pre psov platí to isté ako pre ľudí: Zdravá strava je predpokladom zdravého organizmu. V prvých troch až štyroch týždňoch života sa šteňa živí výlučne materským mliekom. S materským mliekom šteniatko dostáva všetky životne dôležité živiny a je oň dobre postarané. S mledzivom (špeciálny variant materského mlieka, ktoré sa tvorí len okolo pôrodu) šteňa absorbuje aj rôzne protilátky, ktoré chránia mláďa pred chorobami. Táto základná imunizácia takzvanými „materskými protilátkami“ po niekoľkých týždňoch vyprchá.

AKÉ POTRAVINY POTREBUJÚ ŠTENIATKA?

Pre zdravý vývoj šteňaťa je obzvlášť dôležité, aby strava bola čo najvyváženejšia a najvhodnejšia. Napríklad zo šteniatok a mladých psov (v porovnaní s ľuďmi) ​​veľmi rýchlo vyrastú dospelé zvieratá – a potreba energie a živín je tomu zodpovedajúco vysoká. Pre zdravú rastovú fázu je teraz rozhodujúca kvalita a zloženie krmiva. Bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály musia byť zastúpené vo vyváženom pomere.

Tip: Špeciálne receptúry pre šteniatka a mladých psov väčšinou spoznáte podľa dodatku „Šteniatko“ alebo „Junior“ v názve produktu. Nezabudnite si prečítať aj drobné písmo, pretože niektorí výrobcovia neponúkajú iba jedno „krmivo pre šteňatá“, ale skôr rôzne prispôsobené receptúry pre rôzne štádiá rastu a veľkosti psov.

ČO MÔŽE ŠTEŇA JESŤ?

Šteniatka vyžadujú viac bielkovín, tukov a minerálov ako dospelí psi. Nedá sa však všeobecne povedať: „veľa veľa pomáha“. Jednotlivé živiny by sa nemali ani predávkovať, ani poddávkovať a mali by byť navzájom jemne zladené. Ak si chcete krmivo zostaviť sami, mali by ste si zistiť viac pomocou príslušnej odbornej literatúry alebo – ešte lepšie – nechať si vypracovať vhodný kŕmny plán u kompetentného veterinára.

Vhodné hotové krmivo (kompletné krmivo) je pre šteňatá oveľa jednoduchšie (a rovnako efektívne), pretože zaisťuje dostupnosť všetkých živín v dostatočnom množstve pre rastúce zviera. U veľkých mladých psov odporúčame prejsť na nízkoenergetickú “juniorskú” stravu, aby príliš rýchlo nerástli.

AKO ČASTO A KEDY BY STE MALI KRMIŤ ŠTENIATKA?

Vaše šteniatko sa k vám zvyčajne nasťahuje medzi ôsmym a dvanástym týždňom. Dovtedy sa o jeho výživu starala psia matka a chovatelia: V prvých dvoch týždňoch života pozostáva život šteniatka najmä zo spánku a jedenia. To sa len pomaly mení. Šteniatka sú časom čoraz aktívnejšie. To si vyžaduje energiu, a preto si šteniatka dobíjajú baterky niekoľkokrát denne (najskôr vo forme materského mlieka). Okolo štyroch týždňov postupne prechádzajú na pevnú stravu, hoci frekvencia sa spočiatku takmer nemení: šteniatkam by sa mali podávať štyri až päť jedál denne. Ich malý žalúdok ešte nie je schopný prijať veľké množstvo potravy. Keď si šteniatko preberiete, pravdepodobne dostanete nielen časť jeho obvyklého jedla, ale aj rozvrh kŕmenia. Toho sa držte aspoň prvé dni, aby striedanie spôsobené odlúčením matky a súrodencov nebolo sprevádzané zmenou krmiva. Šteniatkam vo veku 8 až 12 týždňov by sa mali podávať najmenej štyri jedlá denne, medzi 12. týždňom a 6 mesiacmi najmenej tri a od veku 7 mesiacov dve jedlá. Ak je to potrebné, dospelý pes (od dvanástich do osemnástich mesiacov v závislosti od veľkosti psa) môže prejsť iba na jedno jedlo – ale mnohí majitelia psov naďalej kŕmia dvakrát denne. medzi 12. týždňom a šiestimi mesiacmi najmenej tri a od siedmeho mesiaca dva. Ak je to potrebné, dospelý pes (od dvanástich do osemnástich mesiacov v závislosti od veľkosti psa) môže prejsť iba na jedno jedlo – ale mnohí majitelia psov naďalej kŕmia dvakrát denne. medzi 12. týždňom a šiestimi mesiacmi najmenej tri a od siedmeho mesiaca dva. Ak je to potrebné, dospelý pes (od dvanástich do osemnástich mesiacov v závislosti od veľkosti psa) môže prejsť iba na jedno jedlo – ale mnohí majitelia psov naďalej kŕmia dvakrát denne.

KOĽKO GRAMOV KRMIVA ZA DEŇ?

Hmotnosť dospelého psa sa môže pohybovať od 2 kg do viac ako 80 kg, takže na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Malé plemená psov majú krátku fázu rýchleho rastu a zvyčajne dosahujú svoju konečnú veľkosť vo veku 10 mesiacov. Naproti tomu veľké a veľmi veľké psy dorastajú do veku 18 mesiacov a v druhej fáze rastu (približne od piatich mesiacov veku) majú nižšie nároky na energiu a živiny ako vo fáze šteniatka.

Táto okolnosť je zvyčajne už zohľadnená v odporúčaniach výrobcu o kŕmení, ktoré – ako napríklad krmivo pre psov BELCANDO – sú založené na vedeckých odporúčaniach.

To, aké veľké a ťažké bude šteniatko, je dané geneticky. Na základe hmotnosti rodičovského psa rovnakého pohlavia sa preto dá ľahko odhadnúť, do akej „váhovej kategórie“ sa dostane ako dospelý pes – a akú potrebu potravy bude mať s rastom. Preto sa odporúčané kŕmenie pre šteňatá a mladých psov vždy vzťahuje na očakávanú hmotnosť v dospelosti a nie na aktuálnu hmotnosť šteňaťa. Pretože ten druhý je silne závislý od predchádzajúcej dodávky energie. Môže sa stať, že mladí psi z vrhu s piatimi šteniatkami už v ôsmom týždni vážia 10 kg, zatiaľ čo šteniatka rovnakého plemena z vrhu s 10 súrodencami vážia v tomto veku len 8 kg. Všetky tieto šteniatka však budú mať približne rovnakú ideálnu hmotnosť, keď budú úplne dospelé.

V závislosti od plemena, postoja a úrovne aktivity daného mladého psa sa množstvo požadovaného krmiva môže meniť smerom nahor alebo nadol. V tomto kontexte je užitočná rastová krivka, ktorá udáva, koľko by mal mladý pes vážiť v akom veku. Opýtajte sa chovateľa alebo veterinára, či vám o tom môže poskytnúť informácie. Upravené kŕmenie je obzvlášť dôležité pre veľkých psov, pretože príliš štedré množstvo krmiva by mohlo viesť k príliš rýchlemu rastu. To môže podporiť neskoršie problémy s pohybovým aparátom.

DOBRÉ PRE ŠTENIATKA?

Pri výcviku šteniat sa maškrty často dávajú len tak, bez nárokov na požadované správanie. Tu však číha nebezpečenstvo prekrmovania, pretože do výpočtu množstva jedla treba zarátať aj maškrty. Deklarácia množstva krmiva, napríklad krmivo pre psov BELCANDO, označuje kŕmenie ako kompletné krmivo a nezahŕňa ďalšie maškrty, maškrty a podobne. Preto tu platí to isté: Dávajte si pozor na to, čím a koľko sa kŕmi, častejšie kontrolujte hmotnosť a všímajte si rastovú krivku. Nie je nič zlé na tom, keď časť dennej dávky suchého jedla použijete ako odmenu za jedlo za tréning. Buďte opatrní s obľúbenými maškrtami: suchá dršťka, Prasacie uši alebo pizze sú skutočné energetické bomby. Mali by ste byť s nimi hospodárni a ponúkať šteňaťu veci, ktoré nedokáže úplne zjesť, aby uspokojil svoju potrebu žuť.