
Krmivo pre Appenzellského salašníckeho psa
Appenzellský salašnícky pes má relatívne krátku dĺžku života. O to dôležitejšie je preto vhodné krmivo a dostatok pohybu.
Chov Appenzellského salašníckeho psa
Appenzellský salašnícky pes je menším bratom slávneho bernského salašníckeho psa. Ako rodinný pes je menej rozšírený, pravdepodobne kvôli krátkej srsti, ktorá mu dodáva menej „maznavý“ vzhľad. Povahovo sú však tieto dve plemená takmer totožné: všetky salašnícke psy sú známe svojou pracovitosťou, ostražitosťou, vytrvalosťou a temperamentom. Nie sú vhodné na život na gauči, ale pre aktívnych ľudí, ktorí milujú prírodu. V prírode sa títo agilní psi cítia najlepšie, môžu behať a vybíjať energiu. Nevadí im ani ich povestná hlučnosť, ktorá je pre plemeno typická. Odstrániť tento zvyk je náročné, pretože v minulosti aj dnes pastieri oceňujú hlasné štekanie pri práci so stádami. Najdôležitejšie je, že sa na nich môžu spoľahnúť – a vo švajčiarskych horách to platí dodnes.
Každý, kto si chce zaobstarať Appenzellského salašníckeho psa, by sa nemal nechať oklamať jeho atraktívnym vzhľadom, ale mal by si byť istý, že mu toto plemeno bude vyhovovať. Sú výbornými rodinnými psami, pretože sú dobrosrdeční, sebavedomí, spoľahliví a hraví. Na to, aby boli vyrovnaní, však potrebujú veľa pohybu a rozmanité aktivity. Nestačí im len prechádzka – ideálne je pracovné vyťaženie, napríklad výcvik na záchranárskeho alebo terapeutického psa. Mnohí majitelia ich zapájajú do psích športov, ako je agility. Skvelými aktivitami sú aj turistika, beh popri bicykli alebo jogging.
Zdravá výživa pre Appenzellského salašníckeho psa
Appenzellský salašnícky pes je do istej miery náchylný na zdravotné problémy a dosahuje priemerný vek 8 – 11 rokov. Riziko genetických chorôb možno minimalizovať výberom šteňaťa od renomovaného chovateľa, ktorý vykonáva genetické testy a starostlivo plánuje chov. Napriek veľkému úsiliu je však genofond plemena pomerne malý. Dĺžku života Appenzellského salašníckeho psa ovplyvňuje nielen genetika, ale aj správna výživa a dostatok pohybu. Správna kombinácia môže výrazne predĺžiť jeho život. Vytrvalostné športy, ako dlhé behy popri bicykli, by sa však mali odložiť až po dovŕšení 18 mesiacov, keď je pes plne vyvinutý. Okrem toho je potrebné sledovať hmotnosť – nadváha zvyšuje riziko ochorení!
Ak Appenzellský salašnícky pes nemá dostatok pohybu, môže mať sklon k nadváhe. Problémom je, že čím viac priberá, tým menej sa chce hýbať, čo vedie k ďalšiemu priberaniu. Preto je dôležité prispôsobiť množstvo krmiva jeho energetickým potrebám: aktívny pes potrebuje viac potravy ako pes so sedavým životným štýlom. Okrem množstva je rozhodujúca aj kvalita krmiva – dôležité je, aby obsahovalo všetky potrebné živiny. Ak má váš pes potravinové intolerancie, napríklad na obilniny, vyberte krmivo bez obilnín, ako je BELCANDO Adult GF Poultry. Namiesto obilia obsahuje amarant, jednu z najstarších kultúrnych rastlín, ktorá je známa svojimi energizujúcimi vlastnosťami. V kombinácii s vysokým podielom mäsa je ideálnou voľbou pre udržanie zdravia a kondície Appenzellského salašníckeho psa.
Krmivo pre Appenzellského salašníckeho psa
Každý, kto sa rozhodne pre Appenzellského salašníckeho psa, chce mu dopriať kvalitné krmivo, ktoré podporí jeho zdravie, silu a vytrvalosť. To je možné dosiahnuť suchým aj mokrým krmivom. Preferencie psa môžu závisieť od výchovy – ak ho chovateľ kŕmil iba suchým alebo iba mokrým krmivom, môže mať tendenciu preferovať práve takúto formu potravy. Bez ohľadu na výber je dôležité, aby išlo o kvalitné a vyvážené krmivo.
BELCANDO ponúka široký sortiment krmív pre psov. Okrem obľúbených variantov, ako je hydina alebo jahňacie, zahŕňa aj BELCANDO Adult GF Ocean. Toto krmivo je špeciálne navrhnuté pre psov citlivých na obilniny a bielkoviny zo suchozemských zvierat. Neobsahuje obilie ani mäso zo suchozemských zvierat, ako je hovädzie či kuracie. Namiesto toho obsahuje jemného lososa, sleďa, antarktický krill a čistý lososový olej, bohatý na cenné omega-3 mastné kyseliny, ktoré podporujú srdce a krvný obeh plemien, ako je Appenzellský salašnícky pes.
Výživa šteniat Appenzellského salašníckeho psa
Jednou z častých chýb pri výžive šteniat je ich prekrmovanie. Pri šteniatkach totiž nie je hneď viditeľné, že dostávajú príliš veľa jedla – namiesto priberania na tuku rastú rýchlejšie. Tento nevyvážený rast však môže negatívne ovplyvniť ich vývoj a zvýšiť riziko problémov, ako je dysplázia bedrového kĺbu. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie. Dennú porciu krmiva je najlepšie rozdeliť na viacero jedál, pričom je dôležité vyhnúť sa nepretržitému prístupu k potrave.
Starostlivosť a zdravie
Appenzellský salašnícky pes nevyžaduje náročnú starostlivosť – jeho krátka, priliehavá srsť stačí občas prečesať. Počas obdobia pĺznutia je však vhodné intenzívnejšie česanie, aby sa urýchlil proces výmeny srsti.
Priemerná dĺžka života Appenzellského salašníckeho psa je 12 – 14 rokov. Bežnými zdravotnými problémami sú dysplázia bedrového a lakťového kĺbu, ktoré v pokročilom štádiu spôsobujú bolesť a obmedzujú pohyb. Časté sú aj sivý zákal a kožné ochorenia. Obezita môže viesť k ďalším komplikáciám, ako sú dýchavičnosť či srdcové problémy. Správna výživa a dostatok pohybu sú preto nevyhnutné pre udržanie zdravia psa.
Ako prejsť na nové krmivo
Ak nie ste spokojní so súčasným krmivom, pretože ho váš pes zle znáša alebo nespĺňa vaše očakávania, vyhýbajte sa náhlym zmenám. Nové krmivo zavádzajte postupne, aby ste predišli tráviacim problémom. Počas približne 7–10 dní postupne miešajte nové krmivo so starým, pričom každý deň zvyšujte podiel nového krmiva a znižujte množstvo pôvodného. Tento proces umožní tráviacemu systému vášho Appenzellského salašníckeho psa prispôsobiť sa a minimalizuje riziko zažívacích ťažkostí, ako sú hnačka alebo nechutenstvo.
Dôležité je tiež sledovať reakciu psa na nové krmivo. Ak si všimnete akékoľvek nežiaduce prejavy, ako sú alergické reakcie, svrbenie alebo problémy so stolicou, zvážte konzultáciu s veterinárom. Každý pes je jedinečný, a preto je dôležité nájsť krmivo, ktoré najlepšie vyhovuje jeho individuálnym potrebám.
S kvalitným krmivom, dostatkom pohybu a správnou starostlivosťou môže váš Appenzellský salašnícky pes prežiť dlhý, šťastný a zdravý život po vašom boku.