Kedy šteniatka pijú vodu?

Dostatočný príjem tekutín je životne dôležitý pre prežitie šteniatok. Ak šteňa nepije dostatok vody, treba nájsť príčinu, inak by mohlo dôjsť k dehydratácii.

Kedy šteniatka pijú vodu?

Ihneď po narodení až do tretieho alebo štvrtého týždňa života poskytuje matka šteniatkam všetky živiny a dostatok tekutín prostredníctvom materského mlieka. Potom sa okrem mlieka začína pridávať tuhá strava. Odstavenie šteniat, teda prechod od materského mlieka na pevnú stravu, prebieha medzi šiestym a siedmym týždňom života.

Aby si šteniatka zvykli na pevnú stravu, mnohí chovatelia prejdu na zmes suchého krmiva a vody. To uľahčuje šteniatkam konzumáciu a má ďalšiu výhodu v poskytovaní dostatočného množstva tekutín. Rad BELCANDO má na to niečo špeciálne: Naše krmivo pre šteňatá BELCANDO Puppy Gravy má špeciálny efekt omáčky: 3 diely suchého krmiva a 1 diel teplej vody vytvárajú jemný obal omáčky, ktorý je pre psov neodolateľný.

Ako často potrebuje šteňa piť?

Pokiaľ je všetko v poriadku, sotva niekto premýšľa o tom, ako často šteňa pije vodu počas dňa. Až keď sa ukáže, že šteňa nepije dostatočne, nastáva uvedomenie si problému: Ak je miska na vodu pravidelne takmer nedotknutá a dá sa vylúčiť, že šteňa nevyužíva napríklad zdroj vody v záhrade, treba situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť. Mladý pes je vystavený oveľa väčšiemu riziku dehydratácie, teda vnútorného vysychania, ako dospelý pes. Ak šteniatko nepije žiadnu vodu a je kŕmené len suchým krmivom, treba ho na druhý deň vziať k veterinárovi.

Ako zistím, že moje šteniatko nepije dosť?

Ak so psom veľa cestujete, často nemôžete presne sledovať, koľko tekutín skonzumuje. So šteniatkom by však mali byť vychádzky zvládnuteľné a stačí len skontrolovať misku s vodou, aby ste zistili, koľko jej na konci dňa zostáva. Ak to chcete vedieť presne, naplňte si ráno určité množstvo do odmerky a večer skontrolujte.

Základným pravidlom pre dospelých psov je, že by mali skonzumovať približne 50 ml vody na kilogram za deň. Pre 15 kilogramového psa by to bolo 750 mililitrov. Pre šteňa by táto hodnota mala byť o niečo vyššia. Úlohu tu však zohrávajú mnohé faktory prostredia: aktivita, počasie, stravovacie návyky (mokré krmivo obsahuje veľa vlhkosti), celkový zdravotný stav atď. V prípade vysokej aktivity a vysokých teplôt okolia by sa hodnota mala priblížiť k 100 ml. V chladnom počasí a pri skôr uvoľnenom šteniatku môže stačiť 50 ml aj pre mladé zvieratá.

Nepije moje šteniatko príliš málo?

Ak sa obávate, že vaše šteňa nedostáva dostatok tekutín, mali by ste dávať pozor na nasledujúce príznaky:

• Pes sa zdá slabý a nemotivovaný.
• Veľa spí a málokedy chce ísť von.
• Šteniatko močí menej ako zvyčajne.
• Jeho ďasná sú suché.

Môžete tiež vykonať nasledujúce testy: Jemne stiahnite srsť z oblasti krku dvoma prstami a dávajte pozor, či sa po pustení okamžite vráti do pôvodnej polohy. Ak tomu tak nie je, pes by mohol byť dehydrovaný. To isté platí, ak prstom zatlačíte na ďasno a biely fľak, ktorý zostane, v priebehu krátkeho času opäť nezružovie.

Prečo moje šteniatko pije tak málo?

Ak si všimnete, že vaše šteňa zrazu navštevuje svoju misku s vodou oveľa menej často alebo sa zo začiatku veľmi zdráha piť, mali by ste zistiť príčinu. Len vtedy, keď je zaručený dostatočný príjem tekutín, môže správne fungovať trávenie, dýchanie, krvný obeh, detoxikácia, distribúcia kyslíka a mozgová činnosť.

Keď šteniatko dostatočne nepije, často čakáte to najhoršie, no môže ísť len o maličkosti. Rozhodujúce je napríklad umiestnenie misky na vodu. Ak je okolo neho veľký nepokoj, či už zo strany ľudí alebo domácich spotrebičov, šteňa sa môže zľaknúť a tomuto miestu sa vyhnúť. Hľadajte preto miesto, kde sa môže v pokoji najesť a napiť. To platí najmä vtedy, keď sa k vám šteniatko práve nasťahovalo.

Ďalším dôvodom nedostatočného pitia môže byť samotná miska. Ak bolo šteniatko u chovateľa zvyknuté na malú plytkú misku s vodou a teraz sa mu zrazu žiada, aby pilo z veľkej vysokej misky, môže odmietnuť piť. Ak by to mohol byť dôvod, treba ju čo najskôr vymeniť.

Novú misku je tiež dôležité pred prvým použitím dôkladne vyčistiť. Zvyšky by mohli spôsobiť nepríjemný zápach a tým spôsobiť, že voda bude čudná.

Občas sa stane, že obavy boli úplne neopodstatnené. Príkladom toho je zmena zo suchého na mokré jedlo. Keďže pes v tomto prípade prijíma potravou podstatne viac tekutín, je úplne normálne, že menej pije.

Čo môžem urobiť, ak moje šteniatko nepije dosť?

Prvá vec, ktorú treba skontrolovať, je, či averzia súvisí s typom misy alebo jej umiestnením. Možno je malý len trochu rezervovaný a potrebuje trochu podpory. Dá sa to napríklad tak, že do vody pridáte trochu mokrého jedla alebo kuracieho vývaru. Záujem o misku s vodou by sa už mohol výrazne zvýšiť.

Väčší príjem tekutín môžete zabezpečiť aj pridaním časti do misky s jedlom. Nezabudnite tiež pochváliť šteniatko, keď sa napije. Toto pozitívne posilnenie vedie k tomu, že sa správanie znova prejaví.

Ak sa správanie vášho psa pri pití aj napriek prijatiu určitých opatrení naďalej zdá zvláštne, mali by ste sa poradiť s veterinárom. Meraním môže zistiť, či je pes dehydrovaný a chorý. Možno potrebuje terapiu a možno rozhovor odhalí, čo by ste mohli doma zmeniť. V každom prípade je dôležité mať veľa pochopenia a trpezlivosti. V žiadnom prípade by ste ho nemali karhať, šteňa by to nepochopilo a mohlo by ho ešte viac zneistiť.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.

×