HRY PRE ŠTEŇATÁ – AKO SA SPRÁVNE HRAŤ SO ŠTENIATKOM

ŠTENIATKA MAJÚ RÔZNE ZÁUJMY. ZISTITE, KTORÉ HRY SÚ PRE VAŠE ŠTENIATKO VHODNÉ, A HNEĎ NA ZAČIATKU SI STANOVTE PRAVIDLÁ.

Okrem spánku a jedenia je obľúbenou zábavou šteniatok hranie sa. Ale všetky šteniatka sú iné a nie každému sa páči hrať všetky hry. Ponúkame výber hier pre šteňatá, ktoré vám pomôžu nájsť to, čo vášmu šteniatku najlepšie vyhovuje – a poskytujeme niekoľko tipov na pravidlá, ktoré treba mať na pamäti, aby sa hra nestala „vážnou“.

HRY SÚ PRE ŠTENIATKA DÔLEŽITÉ

Prvé dva týždne života šteniatok pozostávajú iba zo spánku a jedenia. Ale akonáhle sa stanú agilnými, sotva je niečo dôležitejšie ako hrať spolu so svojimi rovesníkmi. Je to nesmierne dôležité pre váš budúci život. Nie je to len o zábave, človek sa pri nej veľa naučí. V prvom rade to ovplyvňuje ich sociálne správanie. Hravou formou sa učia, ako sa ostatní správajú a ako na nich reagujú.

Nájazdová skupina by mohla viesť k náhlemu ukončeniu hry, ako aj k príliš silnému hryzeniu. V súlade s tým sa šteniatko v hre učí, ako ďaleko môže zájsť a aké správanie sa jeho kamarátom očividne nehodí.

HRY NA HLAVU

Hry pre šteňatá sú skvelé aj pre mentálne sa rozvíjajúce šteniatka. Pre šteňa je veľa hier aj o taktike: Ako sa čo najrýchlejšie dostať k lopte? Ako to môžem šikovne obhájiť? Ako sa nepozorovane priplížiť? Alebo s ktorými hrami mám najväčší úspech? Najlepšie je poskytnúť súrodencom s tým dostatok skúseností, takže by nikdy nemali byť oddelení, kým nebudú mať aspoň osem týždňov.

HRANIE SA SO ŠTENIATKOM

Len čo sa šteniatko presťahuje do nového domova, zo dňa na deň mu zrazu nezostanú žiadni kamaráti na hranie. Hoci sú šteniatka niekedy v takej euforii, že si dokážu užiť veľa zábavy osamote, nenahrádza to spoločné hranie. Pretože tak, ako sa šteniatko veľa naučí pri hre so svojimi súrodencami, môže teraz hrou získavať skúsenosti s ľuďmi.

Nikdy by ste však nemali urobiť chybu, že by ste šteniatku dovolili všetko. Šteňaťu by nemalo byť dovolené robiť všetko. V hre musia byť jasné pravidlá. Týka sa to napríklad hryzenia. Spočiatku trochu nemotorné a hravé hryzenie môže byť roztomilé, ale s pribúdajúcim vekom a silou hryzenia sa niekedy môže stať obeťou tejto hry oblečenie.

Pri hre so šteniatkami je vhodné reagovať ako druh. Ak drobec hryzie príliš silno, krátko vykríknete, najlepšie v kombinácii s výstižným akustickým povelom, ruku odtiahnete a hru dočasne ukončíte. To ukáže vášmu šteniatku, že jeho správanie ukončilo zábavu a že porušilo tabu. Pri dôslednej implementácii to zvyčajne funguje veľmi dobre.

PRAVIDLÁ PRE HRY ŠTENIATOK

Niektoré šteniatka sa jednoducho nevedia nabažiť, ale aby bolo spoločné hranie zábavné, mali by ste si stanoviť niekoľko pravidiel:

Šteniatko by malo mať každý deň viac príležitostí hrať sa s vami alebo s iným členom rodiny. Napriek tomu je to v konečnom dôsledku osoba, ktorá rozhodne, kedy je čas hrať. Ak zareagujete na každú výzvu k hre, mohli by ste vyšľachtiť psa, ktorý bude mať neskôr neustále požiadavky.

Hra je zábavná a dôležitá pre vývoj šteniatka. Netreba to však preháňať. Vy rozhodujete, kedy sa hra skončí. Šteniatko potrebuje veľa spánku a nemalo by byť preťažené.

Ak vám šteniatko uhryzne ruku alebo oblečenie, mal by zaznieť povel ako „Stop“ alebo „Nie“ a hra sa dočasne ukončí. Takto sa šteniatko naučí, že toto správanie povedie k opusteniu hry.

Šteniatko by malo mať vždy k dispozícii nejaké hračky, ale nie všetky. Pravidelne ich vymieňajte. To ich robí zaujímavejšími. Ak máte určené miesto pre hračky šteniatka, šteniatko bude vedieť, s čím sa má hrať. Ak schmatne ponožky, papuče alebo iné nežiaduce predmety, pre istotu si ich treba ihneď vziať.

ROZDIELY V HRÁCH ŠTENIATOK

Vzhľadom na veľký počet plemien a individuálnych vlastností existujú veľmi odlišné preferencie, pokiaľ ide o hry šteniatok. Napríklad je ľahké si predstaviť, že mladí retrieveri si užívajú aportovanie, teriéry milujú hry na ťahanie a gundogy uprednostňujú hry s čuchaním. To však nie je isté. Hry šteniatok by preto mali byť pestré. Postupom času môžete zistiť, ktoré hry šteňa dobre prijíma a ktoré možno zintenzívniť. Hry pre šteňatá možno zhruba rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

➤ aportovacie hry
Nielen zlatí a labradorskí retrieveri radi aportujú predmety. Mnoho šteniatok si často dáva hračky do úst a nosí ich so sebou. Ak s tým za vami príde, mali by ste ho pochváliť, vziať hračku a dať mu maškrtu. Už teraz sa teda učí, že sa oplatí vec priniesť. Dochádza tu k interakcii, ktorá upevňuje puto.

Na druhej strane, ak loptičku odhodíte čo najďalej, keď náhodou ide okolo pes, aport nepoužívate rozumne. Okrem puta, ktoré vzniká pri spoločnej hre, môže mať vplyv aj výchova. K tomu je väčšinou potrebné dať psa na začiatku na vodítko. Ak je to možné, nemal by vyraziť hneď, ako predmet vyletí, ale len na povel. To ho učí, aby sa slepo nenaháňal za všetkým a za všetkými. Len keď je daný príkaz, môže ísť.

➤ Tug & Rough hry
Pri hre so šteniatkom alebo pri vzájomnom ťahaní sa cez predmet je to všetko o zúčtovaní: Kto je silnejší? Víťazstvo a prehra by mali byť rozdelené rovnomerne. Nemusíte vždy nechať svoje šteniatko vyhrať, ani ho nemusíte neustále porážať alebo byť stále víťazom v ťahanici. Je zábavné, keď každý môže raz vyhrať. Ak sa pes naopak nahnevá, už sa hračky nechce vzdať alebo dokonca začne vrčať, potom treba hru okamžite zastaviť. Dúfame, že sa z toho šteniatko poučí a prispôsobí svoje správanie. Ak to tak nie je, táto forma hry by sa už radšej nemala konať. Namiesto toho prejdite na tichšie hry.

➤ šmírovacie hry
Ak máte pocit, že váš pes často vonia, napríklad preto, že každú spadnutú maškrtu vie hneď nájsť, môžete si s ním zahrať hry na čuchanie. Výhodou je, že maškrty len nedostáva, ale musí za ne aj pracovať. To podporuje myseľ a trénuje schopnosť koncentrácie. Môžete zanechať stopy po pochúťkach okolo vášho domova alebo jednoducho skryť pochúťky náhodne a zistiť, či ich vaše šteniatko nájde všetky.

To je tiež dobrá zábava, ak má byť šteniatko ponechané samo. Či robíte hry s maškrtami aj vonku, závisí od vášho psa. Ak už máte problémy s tým, že neustále chce niečo zjesť zo zeme keď ste vonku, najlepšie bude ak túto hru s ním nebudete hrať.
Ak tomu tak nie je, pátracia hra úžasne uvoľní prechádzku.

➤ Hry šteniatok v skupine
Každý, kto sa pravidelne nestretáva s inými šteniatkami na psom parku, by mal určite navštevovať krúžok so šteniatkami. Len pár hodín hrania s kamarátmi v rovnakom veku môže znamenať obrovský rozdiel v budúcom spolužití. Kto sa nenaučil komunikovať s menšími, väčšími, slabšími a silnejšími psami, môže mať neskôr citeľné problémy pri stretnutí s vlastným druhom.

Pes môže často reagovať úzkostlivo, neustále štekať alebo vrčať na ostatných. Preto by ste sa nemali vyhýbať návšteve šteňacej skupiny. Treba na to ísť rozumne a mali by platiť pravidlá. Psovi musíte ukázať, že mu kryjete neustále chrbát a že sa na vás môže „v núdzi“ spoľahnúť. Môže sa to stať napríklad vtedy, ak ho už oveľa väčšie a silnejšie šteňa niekoľkokrát prebehne. Tomuto sa treba vyvarovať, pretože by to mohlo byť pre vývoj drobca kontraproduktívne. Skupina šteniatok by mala byť pomerne homogénna. Ak sú rozdiely príliš veľké, treba ich vhodne rozdeliť.

Ako vycvičiť šteniatka ?

Nové šteniatko

Všetko pre nového obyvateľa

Nenechajte šteniatko samé

Odkedy je to možné ?

Očkovanie šteniat

Čo je potrebné zvážiť

Šteniatka

formované prostredím

Hnačka šteniatka

čo môžeme urobiť ?

Nechajte šteniatko na pokoji

Bez akéhokoľvek stresu

Giardia u psov

Rozpoznať a liečiť

Majstrovské dielo

Mastercraft

Mastercraft

Čerstvé mäso

Pre viac chuti

Bud kreatívny

Tvorca menu

Iberico a ryža

Upečte si vlastné psie sušienky

Správne jedlo pre labradora

Postroj alebo obojok

Ako správne vyčesať psa

Š…a

Tímová práca

Psie športy

Šport so psom

Šport so psom

Kancelársky pes

Naši zvierací kolegovia

Aj Vy ste psíčkari ?