Deti a psy: Ako vytvoriť harmonické spolužitie

Psy a deti môžu vytvoriť krásne priateľstvo plné radosti, hry a neoceniteľných životných lekcií. Prostredníctvom vzájomného kontaktu si deti osvojujú zodpovednosť, učia sa rešpektu k iným živým bytostiam a rozvíjajú empatiu. Aby však spoločné bývanie fungovalo bez problémov, je dôležité stanoviť jasné pravidlá a dbať na bezpečnosť oboch strán.

Pravidlá pre bezpečnú interakciu medzi psom a dieťaťom

Najdôležitejšie je, aby dieťa chápalo, že pes nie je hračka, ale živá bytosť s vlastnými potrebami a pocitmi. To znamená, že musí dodržiavať určité pravidlá:
• Nevyrušovať psa, keď odpočíva – každý pes potrebuje svoj priestor a ak sa stiahne do svojho pelechu, dieťa by ho nemalo obťažovať.
• Nemanipulovať so psom hrubým spôsobom – ťahanie za uši, štípanie, ťahanie za chvost či objímanie môžu psa stresovať a vyvolať u neho obrannú reakciu.
• Nerušiť psa pri jedle – pes si prirodzene chráni svoju potravu, preto by sa dieťa nemalo snažiť mu ju brať alebo ho pri jedení rušiť.
• Nezasahovať do psích vecí – pelech, miska na jedlo a hračky psa by mali zostať len jeho a dieťa by ich nemalo brať ani používať.
• Správne sa k psovi približovať – dieťa by nemalo k cudziemu psovi bežať a pokúšať sa ho hladkať bez povolenia majiteľa.

Prečo by deti nemali pred psami utekať?

Ak dieťa pred psom náhle utečie, môže to v ňom vyvolať lovecký inštinkt. To znamená, že pes môže začať dieťa prenasledovať, čo môže skončiť nečakaným zhodením na zem. Rovnako je dôležité, aby sa dieťa nepozeralo psovi priamo do očí – v psom svete je to znak výzvy a môže spôsobiť nedorozumenie.

Objímanie psa je ďalšia častá chyba. Psy si vzájomne neprejavujú náklonnosť objatím, preto im tento prejav môže byť nepríjemný alebo dokonca stresujúci. Ak sa pes cíti ohrozený a nemá kam uniknúť, môže reagovať obranným spôsobom.

Deti by sa so psom nikdy nemali hrať bez dozoru

Aj keď je pes priateľský a dieťa ho dobre pozná, spoločná hra by mala byť vždy pod dohľadom dospelého. Dôvodom je, že malé deti sa pohybujú nekoordinovane a môžu psa nechtiac preťažiť alebo vydesiť. To môže viesť k nepredvídateľnej reakcii.

Rodičia by mali byť tiež opatrní, ak dieťa chce venčiť psa. Skôr než to dovolia, mali by si odpovedať na dve kľúčové otázky:
1. Poslúcha pes dieťa aj v nečakaných situáciách? Napríklad, keď sa objaví mačka alebo iný rušivý podnet.
2. Vie dieťa zvládnuť náročné situácie? Čo ak na psa zaútočí iný pes alebo sa vytrhne z vodítka?
Ak nie je odpoveď na obe otázky jednoznačne „áno“, dieťa by nemalo venčiť psa samé.

Ako pripraviť psa na príchod dieťaťa do rodiny?

Ak čakáte bábätko, je dobré pripraviť na túto zmenu aj vášho psa. Môžete ho postupne zoznamovať s malými deťmi napríklad počas návštev u známych. Keď sa dieťa narodí, pomôže, ak niekto prinesie domov jeho oblečenie s vôňou bábätka ešte pred jeho príchodom, aby si na ňu pes zvykol.

Keď sa dieťa a pes prvýkrát stretnú, malo by to byť v pokojnej atmosfére a pod dohľadom. Dôležité je psa pochváliť a odmeniť za správne správanie, aby si vytvoril pozitívne asociácie.

Pevný základ pre krásne priateľstvo

Keď dieťa a pes poznajú pravidlá vzájomného kontaktu, môžu si vytvoriť krásny vzťah založený na dôvere a rešpekte. Psy často vnímajú deti ako súčasť svojej „svorky“ a ak majú dobré skúsenosti, stanú sa ich oddanými ochrancami.

Pri správnom vedení sa môže priateľstvo medzi dieťaťom a psom stať jedným z najkrajších vzťahov, ktoré si dieťa ponesie po celý život.

Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa cookies, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a vykonávajú funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.

×