NEMILOVANÍ SPOLUBÝVAJÚCI – GIARDIA U PSOV
AK MÁ PES HNAČKU A NEUSTÁLE STRÁCA VÁHU NAPRIEK NORMÁLNEMU STRAVOVANIU, MAL BY BYŤ SKONTROLOVANÝ VETERINÁRNYM LEKÁROM NA GIARDIU.
Každý psíčkar vie, že jeho štvornohý kamarát občas v tráviacom trakte ukrýva nechcených nocľažníkov. Kým kedysi ľudia mysleli predovšetkým na škrkavky alebo pásomnice, dnes čoraz častejšie počujeme o jednobunkovom výtržníkovi: Giardia intestinalis. Giardia je jedným z najbežnejších parazitov postihujúcich psov v tejto krajine. Podľa odhadov je až 70 percent všetkých šteniatok v Nemecku infikovaných Giardiou.
ČO JE GIARDIA?
Giardia sú mikroskopické prvoky, ktoré sa vyskytujú po celom svete. Je známe, že viac ako 40 druhov ovplyvňuje veľké množstvo živočíšnych druhov. Uprednostňujú rôznych hostiteľov v závislosti od „odrody“. Prenos zo psa na človeka je preto veľmi zriedkavý, no nemožno ho vylúčiť. Väčšie riziko ochorenia však hrozí len ľuďom s už aj tak oslabeným imunitným systémom.
V prvej fáze života sa drobné parazity vyvíjajú a množia rozdelením na dve časti v črevách postihnutého psa. Po určitom čase sa u niekoľkých párov Giardia vytvoria takzvané „cysty“, ktoré sú prenášané von s výlučkami psa.
AKO SA PRENÁŠA GIARDIA?
Vo výkaloch zostávajú cysty infekčné asi týždeň, vo vlhkom prostredí (napr. bažinaté lúky) aj tri mesiace a dlhšie. Ak ich počas tohto obdobia požije vhodný hostiteľ, migrujú do jeho čriev a začnú sa opäť množiť po miliónoch.
Psy sa môžu nakaziť Giardiou rôznymi spôsobmi. To môže napr. B. pri vzájomnom olizovaní priamo zo zvieraťa na zviera. Ale na prenos môže stačiť aj typické čuchanie a olizovanie dedičstva v tráve. Človek si musí predstaviť, že jeden gram výkalov môže obsahovať niekoľko miliónov cýst.
Menej ako desať takýchto cýst môže stačiť na spustenie infekcie. To je dôvod, prečo je Giardia veľkým problémom napríklad aj pre útulky pre zvieratá, pretože mnohé zvieratá sa môžu nielen neustále infikovať navzájom – pitie zo spoločnej misky na vodu alebo ich spoločné kŕmenie z misky môže tiež viesť k tomu, že Giardia z jednej misky prejde. psa na druhého preniesť na iných. To isté sa samozrejme môže stať aj v domácnosti s viacerými psami.
Ale aj keď vlastníte len jedného psa a nech ste akokoľvek opatrní, skôr či neskôr príde do kontaktu s Giardiou. Cysty Giardie sú celkom odolné a dobre prežívajú v našich klimatických zemepisných šírkach – a „psie lúky“ alebo obľúbené „prúžky hovienka“ sú pravé Giardia Eldorados.
AKO GIARDIA OVPLYVŇUJE PSOV?
Ako sme sa práve dozvedeli, Giardia je všadeprítomná. Aj keby ste svojho psa nechali len vo svojom dome a na dvore, existuje riziko, že si domov prinesiete infekčné cysty na podrážkach topánok.
Dobrou správou však je, že nie každý pes, ktorý má Giardiu, má kvôli nej zdravotné problémy. To platí najmä pre zdravých, dospelých psov – tu by odpoveď na predchádzajúcu otázku bola: vôbec nie!
U psov, ktorých imunitný systém buď nie je úplne vyvinutý alebo bol oslabený predchádzajúcim ochorením, podvýživou alebo vekom, môže infekcia Giardia spôsobiť nepríjemné príznaky. Ide najmä o gastrointestinálne problémy, ktoré sú charakteristické silnými (niekedy krvavými) hnačkami. Veľmi typické sú aj menej závažné, chronickejšie formy. Typická je opakujúca sa, ľahšia, charakteristicky zapáchajúca hnačka, pravdepodobne spojená so stratou chuti do jedla a plynatosťou u príslušného psa. Po niekoľkých dňoch príznaky ustúpia a po nejakom čase sa znova objavia. Poškodenie tráviaceho traktu môže tiež viesť k úbytku hmotnosti alebo k žiadnemu prírastku hmotnosti u postihnutých psov.
AKO SA DÁ ZISTIŤ GIARDIA?
Spontánne sa vyskytujúce ťažké hnačky alebo slizký trus, ktoré možno z času na čas zistiť, môžu mať mnoho rôznych príčin. V oboch prípadoch by ste preto nemali váhať a predstaviť svojho štvornohého priateľa veterinárovi. Ak lekár vzhľadom na klinický obraz a prípadne aj vek vášho psa považuje za možnú príčinu Giardiovú infekciu, vyzve vás, aby ste počas troch dní priniesli hromadnú vzorku trusu vášho štvornohého priateľa. Pomocou rýchleho testu potom môže rýchlo zistiť, či sú prítomné cysty Giardia.
LIEČBA INFESTÁCIE GIARDIA
Ak rýchly test potvrdil zamorenie Giardia ako možnú príčinu ochorenia vášho psa, veterinár vám predpíše vhodný prípravok na skoncovanie s prvokmi. Zvyčajne sa liek musí podávať počas niekoľkých dní, niekedy v niekoľkých liečebných cykloch za sebou. Krátko po ukončení liečebného cyklu má zmysel znovu otestovať vzorku stolice, aby ste skontrolovali, či ste „chytili“ všetky prvoky.
Pre úspech terapie sú mimoriadne dôležité aj sprievodné hygienické opatrenia:
Ak v spoločnej domácnosti žijú aj iní psi, mali by byť tiež testovaní a v prípade potreby liečení súčasne.
Kopy fekálií rýchlo odstráňte a zlikvidujte (ideálne dobre zabalené v plastovom vrecku).
Čistenie ležadiel, riadu, hračiek atď., s ktorými pes prichádza do kontaktu. Ideálne je pravidelne čistiť povrchy prúdom horúcej pary, umývať riad po každom použití horúcou vodou a prať textílie pri teplote > 60 °C.
Najmä u dlhosrstých psov má zmysel pravidelne kúpať zadný koniec účinným šampónom a v prípade potreby veľmi dlhú srsť na zadnej časti zastrihávať.
K opätovnej infekcii však môže dôjsť niekoľko dní alebo týždňov po ukončení liečby. Spravidla sa však vlastná obranyschopnosť organizmu s malými mučiteľmi stále lepšie vysporiadava, takže po určitom čase nastupuje čiastočná imunita s ľahším priebehom ochorenia alebo v niektorých prípadoch s úplným odstránením patogénu.
A ČO KŔMENIE?
Na internete kolujú odporúčania kŕmiť psov s infekciou Giardia čo najmenej škrobu alebo dokonca úplne bez sacharidov, aby sa parazity „vyhladovali“. Je pravda, že prvoky radšej využívajú molekuly cukru zo svojho prostredia na výrobu energie a tiež na vybudovanie steny cysty. Laboratórne výskumy však ukázali, že metabolizmus je zachovaný aj pri masívnom znížení obsahu glukózy v okolitom médiu – Giardia sa tak môže spoľahnúť aj na iné zdroje živín.
Navyše, podľa nových vedeckých poznatkov (podľa ktorých môže veľmi tučná strava výrazne zvýšiť prejavy giardiózy) vyvstáva otázka, z čoho by mala pozostávať kŕmna dávka chorého psa. Ak do jedla nemá byť zahrnutý ani škrob, ani tuk, zostanú len bielkoviny a nestráviteľná vláknina. Takáto zložená kŕmna dávka môže pokryť potreby zdravého dospelého psa. Na druhej strane ho nemožno považovať za nevýraznú stravu pre psa s manifestnými gastrointestinálnymi problémami. Čo by ste teda mali kŕmiť?
Platia tu rovnaké odporúčania ako pri iných nešpecifických hnačkových ochoreniach: Ľahko stráviteľné a vyvážené. Počas akútnej epizódy hnačky často pomáha hladovanie 24-36 hodín, aby sa poškodená sliznica tenkého čreva mohla zregenerovať. Potom ich môžete opäť opatrne kŕmiť – okrem tradičného receptu na domácu nevýraznú stravu (varené kuracie mäso s ryžovou kašou) dnes existuje aj množstvo komerčných gastrointestinálnych diét, ktoré môžete dostať napríklad od svojho veterinára. Po ústupe veľmi závažných príznakov by ste sa mali vrátiť k vyváženej strave, ktorá vášmu psovi chutí a ktorá mu v priebehu liečby dodá to, čo potrebuje. Toto je obzvlášť dôležité pre šteňatá a mladých psov,
Skúsenosti ukazujú, že neznáma, jednostranná a nevyvážená strava má tendenciu stáť v ceste úspechu terapie – a môže tiež rýchlo viesť k nežiaducej podvýžive u mladých psov.
ZABRÁŇTE INFEKCII GIARDIA
Vyššie opísané hygienické opatrenia slúžia predovšetkým na zníženie rizika infekcie počas / po liečbe a na prevenciu reinfekcie. Aj keď u vášho psa toto ochorenie ešte neprepuklo, ide o odporúčané opatrenia na prevenciu množstva parazitárnych či infekčných ochorení.
Na druhej strane NEMÁ zmysel chrániť vlastného psa pred akýmkoľvek kontaktom so psami zo strachu z infekcie a držať ho ďalej od všetkých miest, kde sa často vyskytujú iní štvornohí priatelia – Giardii tak neuniknete!
Taktiež nemá zmysel pravidelne testovať zdanlivo zdravého psa bez príznakov ako preventívne opatrenie. Pretože medikamentózna liečba má zmysel len vtedy, ak sú príznaky – bez ohľadu na to, či boli cysty vo výkaloch zistené alebo nie.
Keďže niekedy sa u psa stratia aj pre človeka skutočne infekčné druhy Giardia, každopádne sa odporúča pravidelné umývanie rúk pri styku so zvieraťom a neuškodí ani pravidelné používanie dezinfekčného prostriedku na ruky.
Giardia je len jedným z mnohých druhov parazitov, ktoré môžu postihnúť vášho psa, a je najlepšie sa o nich vopred informovať. Všeobecné informácie a zoznam najbežnejších parazitov nájdete v našom prehľadovom článku .